Węgiel brunatny jako surowiec energetyczny jest szczególnie znienawidzony przez środowiska prowadzące wojnę ze zmianami klimatycznymi. Przynajmniej w Polsce rezygnacja z tego paliwa jest pewna. Okazuje się jednak, że japońscy naukowcy odkryli dużo bardziej intratne zastosowanie tego węgla, aniżeli jego bezpośrednie spalanie.
Ponieważ realizacja ich badań nad węglem brunatnym weszła już w fazę zastosowań przemysłowych, można uznać, że uczeni tego kraju, ratują górnictwo węgla brunatnego w wymiarze globalnym. To również interesująca propozycja dla naszego górnictwa węgla brunatnego.
Kraj ubogi w paliwa kopalne
Japonia nie posiada paliw kopalnych, które musi w całości importować. Energia jądrowa po katastrofie w Fukushimie, jest stale kontestowana w tym kraju. Jej wykorzystanie, wraz z odnawialnymi źródłami energii, to za mało, aby sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Wielokierunkowy import surowców energetycznych jest zarówno kosztowny, jak i może być zawodny ze względu na niestabilną sytuację polityczną w tym rejonie świata. Znani ze swojej dociekliwości i innowacyjności uczeni japońscy wzięli na warsztat zasoby węgla brunatnego w Australii, które ze względu na politykę klimatyczną mogą być podobnie, jak w Polsce w najbliższej przyszłości wyłączone z eksploatacji.
Australijski i polski węgiel brunatny
Zasoby węgla brunatnego w stanie Wiktoria wynoszą ok. 430 mld t, a w Polsce zaledwie 14 mld t. Australijski węgiel zalega w pokładach o miąższości 100–200 m pod nadkładem dochodzącym do 20 m. W Polsce nadkład ten jest kilkakrotnie większy, a pokłady nie przekraczają 10–20 m grubości.. Na dodatek węgiel brunatny Wiktorii ma zwykle niewielką zawartość siarki, metali ciężkich i azotu. Według światowych norm odznacza się on bardzo niskim poziomem zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery w wyniku spalania.
Nowa era węgla brunatnego
Japońscy uczeni do problematyki zakazu spalania węgla brunatnego podeszli według polskiego przysłowia, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przy wsparciu obu rządów konsorcjum firm uruchomiło projekt w australijskim stanie Wiktoria, którego celem jest uzyskanie wodoru z węgla brunatnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Japończycy już pracują , a my im kibicujemy .