Na murze zewnętrznym budynku Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach umieszczonych zostało kilka tablic upamiętniających postacie zasłużone dla penetracji podziemi tarnogórskiej i udostępnienia ich fragmentu do zwiedzania. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, będące właścicielem obiektu, rozważa jednak także upamiętnienie ludzi, dzięki którym odrodziło się górnictwo tarnogórskiej w czasach panowania pruskiego.
- Dotąd upamiętniliśmy ludzi zasłużonych dla rozwoju turystyki. Ale nie byłoby tej turystyki bez kopalni - argumentuje Grzegorz Rudnicki, członek zarządu SMZT.
Postaciami, nad upamiętnieniem których zastanawia się SMZT, są Friedrich Wilhelm von Reden (1752-1815) oraz Friedrich Anton von Heinitz (1725-1802). Reden od 1779 r. był dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, za sprawą którego z Wielkiej Brytanii sprowadzona została maszyna parowa do odwadniania wyrobisk kopalnianych w Tarnowskich Górach. Friedrich Anton von Heinitz był wujkiem Redena i to on sprowadził swojego bratanka do Berlina, umożliwiając mu działalność na polu górniczym.
Czy tablice pamiątkowe dotyczące tych dwóch osób zawisną na murze zewnętrznym budynku kopalni - czas pokaże.
Jak dotąd na budynku tarnogórskiej kopalni umieszczone zostały cztery tablice. W 1992 r. w ten sposób uhonorowany został Franciszek Garus, jedyny górnik, który zginął podczas prac zabezpieczających poprzedzających udostępnienie kopalni. Kolejną postacią, która 11 września 2001 r. doczekała się swojej tablicy na kopalni, był Alfons Kopia, przed laty przewodniczący Komisji Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach, dzięki któremu w 1948 r. powstał Tymczasowy Komitet Uruchomienia Kopalni Zabytkowej.
Trzecią upamiętnioną w kwietniu 2004 r. postacią był Józef Piernikarczyk, autor wydanej w 1937 r. pracy pod tytułem „Podziemia Tarnogórskie”. Natomiast w czerwcu 2018 r. kolejną tablicą uhonorowany został Feliks Piestrak, kierownik przedwojennej szkoły górniczej w Tarnowskich Górach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.