Jeszcze dwa lata ma potrwać wykonywanie mapy osuwisk prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, obejmujące w sumie jedną czwartą terenu Polski. Realizowane od wielu lat zadanie będzie mogło poprawić bezpieczeństwo i ułatwić planowanie przestrzenne.
Osuwiska kojarzone są w Polsce głównie z górami w Małopolsce. Zagrożone występowaniem osuwisk mogą być nie tylko zbocza górskie w Karpatach. Takie zjawisko może nastąpić także na terenach przekształconych przez ludzi, np. w wykopie linii kolejowej czy w wyrobisku kopami odkrywkowej. Może też nastąpić na skutek podmywania przez wodę, jak choćby w przypadku naporu fal na klifowe wybrzeże Bałtyku.
Od kilkunastu już lat PIG-PIB prowadzi kilkuetapowy program badawczy obejmujące omawiany problem. Obecnie realizowane jest zadanie pod nazwą „System Osłony Przeciwosuwiskowej SOPO etap III – Kartowanie i wykonywanie map osuwisk i terenów zagrożonych ruchami masowymi dla obszaru Karpat polskich (25% powierzchni) i wybranych obszarów Polski pozakarpackiej oraz monitorowanie wybranych osuwisk wraz z opracowaniem prognozowania zagrożeń osuwiskowych w Karpatach”.
System Osłony Przeciwosuwiskowej nie dotyczy tylko Karpat. Prace związane z rozpoznaniem, udokumentowaniem osuwisk oraz terenów zagrożonych ruchami masowymi są prowadzone na terenie gmin karpackich, lecz także na terenie powiatów pozakarpackich. W III etapie zaplanowano opracowanie inwentaryzacji dla 52 gmin w Karpatach i 42 powiatów na obszarze pozakarpackim. Spośród terenów pozakarpackich można wymienić m. in. powiat Myśliborski obejmujący gminy Dębno, Myślibórz i Boleszkowice, miasto Szczecin, miasto Częstochowa, czy powiat prudnicki.
- Nadrzędnym celem projektu jest stworzenie systemu skutecznego zarządzania zagrożeniami osuwiskowymi, co wpłynie na redukcję ryzyka osuwiskowego w Polsce. Projekt SOPO jest wsparciem działań administracji publicznej na wszystkich szczeblach planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom ruchów masowych - wskazuje Anna Bagińska, kierownik Biura Promocji i Komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.