Druga sobota września to w tym roku Święto Szlaku Zabytków Techniki województwa Śląskiego. Od samego rana do obiektów znajdujących się na zaszczytnej liście tegoż właśnie Szlaku zjeżdżają tłumnie turyści z całej Polski. Zwiedzaniu połączonemu z dobrą zabawą towarzyszy piękna pogoda.
Jest co zwiedzać. Swoje podwoje otworzyło 40 obiektów w 26 miejscowościach związanych z górnictwem węgla i srebra, hutnictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, ceramiką, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Dwa z tych obiektów wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Odwiedziliśmy jeden z nich, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, unikatową atrakcję turystyczną na skalę europejską, przyciągającą gości z całego świata. Wędrując z przewodnikiem, turyści mają okazję ujrzeć na własne oczy m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, czy też kubły do transportu urobku. Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku.
W piknikowym programie nie mogło zabraknąć animacji, zabaw i gier dla dzieci, industrialnej strefy edukacyjnej, przejażdżki kolejką wąskotorową i oczywiście płukania srebra.
Turyści mogą również na dłużej pozostać w tarnogórskich podziemiach. Szlak liczy bowiem 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy – podkreślają organizatorzy. W trakcie podziemnej wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Warto również zajrzeć do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Turystom udostępniono najstarszy w Polsce podziemny przepływ łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Chodzi o jej 600-metrowy odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester. To najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce.
Oprócz Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, w rodzinie najważniejszych zabytków znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice. Pod względem historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.
Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.