W poniedziałek, 13 września tego roku ruszą rozmowy rządu polskiego z Komisją Europejską. Temat to notyfikacja długo oczekiwanego na Górnym Śląsku, zawartego wiosną porozumienia w sprawie umowy społecznej o wygaszaniu górnictwa. Poinformował o tym Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za transformację sektora energetycznego, podczas Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zapytany przez dziennikarzy o potencjalną konsolidację sektora wydobywczego warunkował ją wynikiem analiz w sprawie aktywów wydobywczych Tauron Wydobycie, Polskiej Grupy Górniczej oraz Węglokoks Kraj. Podkreślił, że udziały w tych spółkach zostaną przejęte przez Skarb Państwa, tak aby to on był decydentem i odbiorcą pomocy publicznej.
- Koncentrujemy się obecnie nad sposobem przejęcia i rynkową wyceną tych aktywów. Zakończenie notyfikacji jest możliwe do końca roku. – powiedział minister.
Podkreślił też, że ceny węgla rosną, a sytuacja branży wydobywczej się poprawia. W związku z tym istnieje możliwość, że Agencja Rezerw Materiałowych może dokonać interwencyjnych zakupów nadwyżek węgla od Polskiej Grupy Górniczej.
Minister Soboń zapowiedział także, że do końca września powinna być przyjęta przez rząd strategia NABE, która przejmie aktywa węglowe spółek energetycznych. Działalność ma rozpocząć w przyszłym roku.
Przypomnijmy, umowa społeczna dotycząca transformacji sektora węgla kamiennego została parafowana. Dokument opisuje proces transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz związane z tym procesy przemian województwa śląskiego. Udział w pracach nad dokumentem brali nie tylko przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz strony społecznej, ale też przedstawiciele Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Zaangażowane były również samorządy lokalne.
- To historyczny dokument, który udało się wypracować dzięki współpracy ze stroną społeczną oraz innymi interesariuszami – mówił zaraz po podpisaniu umowy Jacek Sasin, szef MAP.
Dodał, że dokument wskazuje kierunki transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, górnikom gwarantuje bezpieczeństwo socjalne a krajowi zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Wskazuje także perspektywę na przyszłość i mechanizmy transformacji regionu.
W umowie społecznej uzgodniono przede wszystkim: mechanizm finansowania spółek sektora górnictwa węgla kamiennego, indeksację wynagrodzeń, zasady budowy i wdrażania instalacji tzw. czystego węgla, powołanie specjalnego Funduszu Transformacji Śląska,terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 r., pakiet świadczeń socjalnych dla pracowników likwidowanych Jednostek Produkcyjnych.
Kluczowym elementem umowy społecznej jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń. Pakiet ten zawiera zarówno urlopy górnicze, jednorazowe odprawy ale też system przenoszenia pracowników z likwidowanych jednostek do innych, które będą pracować.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak jak przewidzli specjaliści związki z zarządem zrobią wszystko żeby przetrwać reszta się nie liczy do następnego święta i wypłacić sobie nagrody ? Wyjazdy integracyjne imprezy to się nie skończy nie gdy. Bo nas stać na to. A węgiel nasz drogi jak złoto kogo będzie stać na takie ceny?
Jak wam się nie chce pracować to się zwolnijcie a nie non stop skamlanie ,dajcie urlop,zlikwidujcie odrabianie chorobowego ,zaliczycie wiem jako ,śmiech na sali rylsciemniacz
Zlikwidować odrabianie L-4.
Zlikwidować odrubke za l 4 . Zlikwidować biura podróży .
Zaliczyć górnikom zasadniczą służbę wojskową i już dziś pójdzie dużo na emeryturę