- W połowie września w Brukseli zaplanowano spotkanie strony polskiej z przedstawicielami Komisji Europejskiej ws. prenotyfikacji programu dla górnictwa węgla kamiennego, opartego na zapisach umowy społecznej dotyczącej transformacji tej branży - poinformował w piątek, 3 września, wiceszef MAP Artur Soboń.
Wiceminister, który przewodniczył delegacji negocjującej podpisaną w końcu maja br. umowę społeczną dla górnictwa, ocenił, że uzyskanie kierunkowej zgody Komisji w sprawie prenotyfikacji to kwestia miesięcy, wyrażając przy tym nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.
Podpisana ze związkami zawodowymi umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska.
Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach. Na podstawie umowy społecznej w Brukseli złożony został wniosek prenotyfikacyjny; obecnie resort aktywów odpowiada na dodatkowe pytanie Komisji w tej sprawie.
- Odpowiadamy na pytania, rozmawiamy z Komisją, planujemy w połowie września wizytę w Brukseli; jesteśmy w trakcie rozmów prenotyfikacyjnych tego dokumentu, który złożyliśmy - powiedział w piątek w Jastrzębiu-Zdroju PAP wiceminister Soboń, uczestniczący w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
Przypomniał, że wniosek prenotyfikacyjny został złożony zgodnie z formularzem dotyczącym pomocy publicznej, przy współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Więc nie jest to wprost notyfikacja samej umowy społecznej, ale wniosku, który jest przygotowany w oparciu o podpisaną umowę społeczną - sprecyzował Soboń.
Zapewnił, że MAP informuje stronę społeczną o zakresie prowadzonych z Komisją rozmów. One dotyczą wszystkich kwestii związanych i z kosztami kwalifikowanymi, i samymi instrumentami wsparcia, które KE przygotowała, czyli m.in. Funduszem Sprawiedliwej Transformacji i sposobem powiązania tych obu instrumentów - powiedział wiceszef MAP.
- To są pytania (ze strony KE - PAP) dotyczące wszystkich możliwych kwestii; to jest kilkadziesiąt stron kolejnego materiału, który właśnie w ubiegłym tygodniu przesłaliśmy. Cały czas jesteśmy w dialogu - zapewnił Soboń.
Ocenił, iż w sytuacji, kiedy strona polska będzie miała już kierunkową zgodę Komisji Europejskiej w sprawie programu dla górnictwa, będziemy gotowi do szybkiej notyfikacji umowy.
- Przy założeniu, że we wszystkich kwestiach jesteśmy w stanie jakoś porozumieć się kierunkowo przy prenotfikacji, notyfikacja będzie łatwiejsza - powiedział wiceminister. Jak poinformował, praktycznie gotowy jest już projekt ustawy, która ma przełożyć uzgodniony społecznie i notyfikowany przez KE program dla górnictwa na język legislacyjny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Po roku czasu przypomnieli sobie o umowie, czy ktoś jeszcze nad tym panuje?
I bardzo dobrze I tak zamykanie kopalń jest nie uniknione więc niech każdemu z nas dadzą dorobić do emerytury
Lepiej górnicy niech zaczną blokować parkingi niemieckich hipermarketów i nie godzili się na zakupy Polaków w zachodnich firmach Lidl , kaufland
Którego roku?