Instalacje fotowoltaiczne dzięki programom dotacji stały się wyjątkowo popularnym rozwiązaniem w polskich warunkach. Ich założeniem jest nie tylko czerpanie zielonej energii ze słońca, dbanie o środowisko, ale również uzyskanie oszczędności poprzez obniżenie rachunków za prąd. Czy fotowoltaika jest opłacalna przy uwzględnieniu kosztów instalacji? W którym momencie panele fotowoltaiczne się zwracają, czy zawsze ma to miejsce, od czego zależy? Sprawdzamy opłacalność instalacji fotowoltaicznej.
Sprawdzenie, czy fotowoltaika w domu, firmie albo gospodarstwie rolnym opłaca się, bazuje na szczegółowych wyliczeniach. Biorą one pod uwagę różne aspekty, które weryfikowane są w trakcie audytu. To między innymi:
Orientacyjne wyliczenia, obejmujące również okres zwrotu inwestycji z uwzględnieniem wszystkich kosztów oraz zysk na przestrzeni 25 lat można sprawdzić za pomocą dedykowanych kalkulatorów takich, jak https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.
Warto zauważyć, że w wielu przypadkach na instalację fotowoltaiczną można uzyskać ulgi podatkowe lub różnego rodzaju dofinansowania, przez co opłacalność jeszcze bardziej wzrasta, a okres zwrotu inwestycji staje się znacząco krótszy.
Kiedy instalacja fotowoltaiczna ma szansę się zwrócić?
Uśredniony czas zwrotu kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną szacuje się na poziomie 7-8 lat. Okres zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej jest ściśle uzależniony od ilości zużywanego prądu w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie. Wynika to między innymi z aktualnych przepisów dotyczących prosumentów, rozliczania prądu, a także potencjalnych podwyżek jego ceny. Oczywiście kluczowe jest dopasowanie mocy fotowoltaiki do potrzeb i możliwości spożytkowania wyprodukowanej energii. Nie bez znaczenia jest także zamontowanie paneli w optymalnym miejscu.
Ostateczne decyzje podejmuje nabywca, jednak bazują one na szczegółowym audycie, który często przeprowadzany jest nieodpłatnie przez firmy specjalizujące się w fotowoltaice. Szacunkowe obliczenia i tak nie są w stanie uwzględnić wszystkich zmiennych, dlatego często okazuje się, że inwestycja szybciej jest opłacalna.
W jakich sytuacjach nie warto inwestować w fotowoltaikę?
Sprawdzając, czy fotowoltaika się opłaca, można niestety czasem dojść do wniosku, że nie jest to rozwiązanie mające sens w danej sytuacji. Ma to miejsce często w sytuacjach, gdy:
Wiele zależy zatem od celów i głównych założeń, dla których instalacja ma być zakładana. Opłacalność ekonomiczna nie zawsze ma miejsce, jednak zysk dla środowiska będzie i tak zauważalny, dlatego w pewnym sensie inwestycja i tak będzie się opłacać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.