Kopalnia Mysłowice-Wesoła prowadzi obecnie wydobycie trzema ścianami. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest uruchomienie kolejnych dwóch wysokowydajnych ścian.
Aktualnie eksploatacja prowadzona jest ścianami: 515 w partii Az, 04Aw w partii Aw, a także kończącą swój bieg ścianą 411 w partii Az. Dobowe wydobycie utrzymywane jest na stabilnym poziomie ok. 10 tys. t węgla. Po zakończeniu eksploatacji ściany 411 rozpoczęte zostaną prace związane ze zbrojeniem kolejnej – 556, w dolnej warstwie pokładu 510. Prace związane z drążeniem wyrobisk dla rozcięcia tej właśnie ściany rozpoczęte zostały już w listopadzie ub.r. Drążenie wyrobisk prowadzone jest przy pomocy kombajnów chodnikowych AM-50z-w. Do wydrążenia pozostało górnikom ok. 150 m.
Pomimo utrudnionych warunków górniczo-geologicznych, w tym wysokiej temperatury i odspajania się warstw stropowych, roboty posuwają się do przodu w zadowalającym tempie. Ściana 556 będzie miała długość 165 m i 580 m wybiegu. Jej eksploatację zaplanowano z wykorzystaniem sekcji Tagor-23/46 i FRS-24/46 oraz przenośnika zgrzebłowego ścianowego typu Rybnik-850.
– Po zakończeniu rozruchu wydobycie kopalni ustabilizuje się na poziomie ok. 9 tys. t węgla na dobę. W sumie z całego wybiegu ściany produkcja wyniesie mniej więcej 500 tys. t węgla – tłumaczy Adam Raczek, kierownik robót górniczych ds. wydobycia.
Uruchomienie ściany 556 planowane jest na listopad br. Wydobycie nadzorować będzie nadsztygar górniczy Krzysztof Bała, doskonale znający uwarunkowania rejonu.
Z kolei przekazanie do eksploatacji kolejnej ściany 579 zaplanowane jest na luty 2022 r. I w tym przypadku roboty przygotowawcze prowadzone są w bardzo dobrym tempie. Kieruje nimi Łukasz Osowski, sztygar oddziałowy Oddziału GRP-3.
– Wyrobiska dla ściany 579 wykonywane są pod zrobami zawałowymi pokładu 501, zlokalizowanymi w odległości do 1,2 m. Dobrze sprawdza się nam kombajn chodnikowy typu MR-340X-EX-S. Jest to nowoczesna, wysokowydajna maszyna wyposażona w układ zraszania ITP, co zapewnia właściwą wentylację strefy urabiania poprzez błyskawiczne usuwanie i rozrzedzanie metanu uwalnianego podczas drążenia wyrobiska. Zmniejsza się tym samym ryzyko ciernego zapłonu gazów palnych. Dodatkowo kombajn wyposażony jest w system zraszania WETHEAD. Jego działanie polega na wytwarzaniu i kierowaniu strumienia wody o wysokim ciśnieniu na strefy maksymalnego generowania ciepła oraz maksymalnej emisji pyłu – wyjaśnia sztygar Łukasz Osowski.
– Po zakończeniu rozruchu wydobycie kopalni Mysłowice-Wesoła ustabilizuje się na poziomie ok. 9 tys. t węgla na dobę. W sumie z całego wybiegu ściany produkcja wyniesie mniej więcej 500 tys. t surowca – tłumaczy Adam Raczek, kierownik robót górniczych ds. wydobycia.
W takich warunkach zarówno komfort pracy załogi, jak i jej bezpieczeństwo utrzymywane są na wysokim poziomie.
Ściana licząca ok. 800 m wybiegu będzie prowadzona systemem poprzecznym z zawałem stropu z wykorzystaniem 123 sekcji obudowy zmechanizowanej typu Tagor-23/46, siedmiu sztuk sekcji FRS-24/46 oraz przenośnika zgrzebłowego ścianowego typu Rybnik-850.
– Czeka na nas złoże wysokokalorycznego węgla oszacowane na ok. 1 mln t. Planowane wydobycie dobowe z tej ściany ma kształtować się na poziomie 6 tys. t węgla – wylicza Krzysztof Bała, nadsztygar górniczy.
Warto dodać, że w bieżącym i ubiegłym roku kopalnia Mysłowice-Wesoła wzbogaciła się o trzy nowe maszyny: dwa kombajny chodnikowe MR-340X-Ex-S oraz jeden kombajn ścianowy – Eickhoff SL-300.
– To sprzęt szyty na miarę naszych warunków geologiczno-górniczych. Kombajny chodnikowe doskonale sprawdzają się podczas drążenia wyrobisk przygotowawczych o dużych gabarytach. Przypomnę, że mysłowicka kopalnia drąży wyrobiska w obudowie ŁP12/V32, której wysokość wynosi 4,2 m. Poprawa stanu naszego parku maszynowego i jego optymalne wykorzystanie z pewnością będzie jednym z głównych czynników utrzymania rocznego wydobycia na poziomie zakładanym w planie techniczno-ekonomicznym – podsumowuje Lucjan Borowiec, naczelny inżynier kopalni Mysłowice-Wesoła.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na Krupińskim zostały miliony ton węgla koksujacego... I co z tego...?!!!