Znaleziska odkopane podczas prac archeologicznych na terenie inwestycji PGNiG w Parku Krajobrazowym Ujście Warty mają trafić do Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą. Pracownicy tego muzeum sprawują nadzór archeologiczny nad pracami terenowymi, które jeszcze się nie zakończyły.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od kilkunastu lat prowadzi prace zmierzające do udostępnienia złoża ropy naftowej Kamień Mały, położonego w dolinie rzeki Warty w gminie Słońsk. Spółka zdecydowała się nie budować bocznicy kolejowej, lecz wykonać rurociąg płynu złożowego łączący odwierty koło Słońska z odległym o kilkanaście kilometrów Ośrodkiem Grupowym niedaleko wsi Ługi Górzyckie. Stamtąd dalszy transport odbywać się będzie ciężarówkami do ekspedytu w Barnówku.
Prace ziemne konieczne do ułożenia rurociągu oraz kabla światłowodowego wymagały nadzoru archeologicznego. Na zlecenie PGNiG Technologie z Krosna pracami zajęła się firma KSAR z Woli Kalinowskiej. Jej podwykonawcą zostało Muzeum Twierdzy Kostrzyn, którego zadaniem były nadzór a także ratownicze badania archeologiczne. Prowadzono je w wykopie o szerokości 4,5 metra i długości 1700 metrów, czyli na łącznej powierzchni 76 arów.
- Badania archeologiczne trwały od końca sierpnia 2020 r. do 21 kwietnia 2021 r. Do końca prac ziemnych nad ich realizacją sprawowany jest stały nadzór archeologiczny - informuje Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
W trakcie ratowniczych badań archeologicznych kostrzyńscy archeolodzy przebadali 6 stanowisk archeologicznych, w tym 4 nowo odkryte, znajdując ponad 400 obiektów.
- Były to nasze pierwsze badania realizowane na inwestycji PGNIG. Na północny wschód od Czarnowa rozpoznaliśmy rozległy kompleks stanowisk archeologicznych. Były to osady ludności kultury łużyckiej sprzed 2500 lat oraz osada i cmentarzysko z pierwszych wieków naszej. Do najciekawszych przebadanych obiektów zaliczyć należy ziemianki, paleniska, jamy zasobowe i śmietniskowe, liczne dołki posłupowe i trzy pochówki związane z osadnictwem z okresu wpływów rzymskich. Ponadto odkryliśmy obiekty datowane wstępnie na okres epoki kamienia, czyli neolit. W pobliżu ulicy Królowej Jadwigi przebadaliśmy fragment obozowiska pierwszych rolników i znaleźliśmy ślady osadnictwa z epoki brązu i wczesnego średniowiecza - wylicza Krzysztof Socha.
Do najciekawszych zabytków znalezionych na inwestycji PGNiG należą siekierki z brązu, rzymska moneta srebrna - denar cesarza Heliogabala z dynastii Sewerów, który żył w latach 204-222 n.e. Odkryto również około 30 zapinek z brązu. Były też militaria, w tym grociki brązowe, uzbrojenie wojownika takie jak umbo, grot, imacz, czy nóż oraz najstarszy zabytek: siekierka krzemienna z młodszej epoki kamienia. Poza tym znaleziono liczne kości zwierzęce i setki kilogramów fragmentów naczyń glinianych. Wszystkie zabytki mają trafić do kostrzyńskiego muzeum.
- Znaleziska już trafiły do muzeum. Lecz zanim będzie można je oglądać na wystawach materiały te trzeba zinwentaryzować, opracować, zakonserwować, wykonać liczne badania specjalistyczne. Czeka nas mnóstwo pracy gabinetowej - wyjaśnia Krzysztof Socha.
Złoże Kamień Mały jest jednym z zasobniejszych złóż, przeznaczonych do eksploatacji przez PGNiG. Pierwszy odwiert na tym terenie wykonany został w 2008 r. Obecnie trwają prace udostępniające. Początek eksploatacji planowany jest w pierwszym kwartale 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.