PKP Polskie Linie Kolejowe udostępniły rozkład jazdy pociągów, jaki będzie obowiązywać po wprowadzanej pod koniec sierpnia korekcie rozkładu. Wynika z niej, że Magistrala Węglowa w znacznie mniejszym stopniu będzie wykorzystywana w ruchu pasażerskim.
Obecnie ani jeden z pociągów pasażerskich nie korzysta z Magistrali Węglowej na jej całym historycznym odcinku, czyli od stacji Herby Nowe przez Chorzew Siemkowice, Zduńską Wolę, Inowrocław i Kościerzynę do Gdyni.
W letnie wakacje kilka pociągów dalekobieżnych wykorzystuje poszczególne odcinki Węglówki. I tak pociąg pospieszny Barbakan ze Szczecina do Krakowa kursuje środkowym odcinkiem Węglówki między Ponętowem a węzłem koło Zduńskiej Woli. Pociągi pospieszne Korsarz łączący Kraków z Helem i Łebą oraz Bursztyn łączący Przemyśl z Kołobrzegiem jadą po Magistrali Węglowej dłużej, bo od węzła kolejowego koło Zduńskiej Woli po Bydgoszcz. Nieco inny fragment węglowej trasy pokonuje pociąg pospieszny Wydmy z czeskiego Bohumina przez Katowice i Częstochowę do Łeby i Helu, który na Węglówkę wjeżdża w Chorzewiu Siemkowicach, a opuszcza ją w Inowrocławiu.
Po sierpniowej korekcie rozkładu jazdy z wymienionych pociągów dalekobieżnych na Węglówce pozostanie Barbakan. Pozostałe ostatni kurs nad morze odbędą 31 sierpnia, a w kierunku południowym - w środę 1 września.
Historycznie rzecz ujmując Magistrala Węglowa to trasa zbudowana w celu transportu węgla z górnośląskich kopalń do portu w Gdyni. Obecnie nazwa ta bywa używana potocznie w odniesieniu do linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory - Tarnowskie Góry - Tczew. Aktualnie trasa ta przechodzi modernizację. Wykorzystywana jest do transportu węgla i innych towarów, a ruch pasażerski ma na niej drugorzędne znaczenie.
Najbliższa korekta rozkładu jazdy wchodzi w życie w niedzielę 29 sierpnia i obowiązywać będzie do 6 listopada 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.