Liczba ukazujących się w Internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią - wynika z Barometru Ofert Pracy przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Jak wskazują autorzy badania, w lipcu Barometr Ofert Pracy po raz pierwszy od 1999 r. osiągnął poziom ponad 300 punktów, a liczba ukazujących się w Internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią. Ponadto - jak zauważyli - odsetek ofert pracy zdalnej, choć nie we wszystkich branżach, w ciągu ostatniego roku wzrósł trzykrotnie.
Zaznaczono, że wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia odnotowano we wszystkich województwach, najwięcej w woj. zachodniopomorskim, podkarpackim oraz opolskim, najmniej zaś w woj. dolnośląskim, świętokrzyskim oraz śląskim.
Za lokomotywę rynku pracy obecnie uważamy zawody związane z technologiami cyfrowymi oraz te o wysokim udziale pracy zdalnej. Dla przedstawicieli grupy nauk ścisłych i inżynieryjnych od maja ubiegłego roku notujemy ponad dwukrotny wzrost odsetka ofert umożliwiających wykonywanie pracy w trybie zdalnym - napisano.
Dodano, że nieznaczne spadki zanotowano w zawodach prawniczych oraz obsłudze rynku nieruchomości, natomiast w pozostałych kategoriach ofert jest więcej niż przed miesiącem, przy czym relatywnie najwięcej wakatów przybyło w branży bankowej, administracji biurowej oraz reklamie.
Autorzy badania wskazują, że jeśli chodzi o oferty pracy zdalnej, to najwięcej ich było w call center, marketingu, doradztwie oraz ekonomii. Zauważyli, że znaczny wzrost takich ofert wystąpił również w przypadku zarządzania zasobami ludzkimi, co oznacza, że pracodawcy przestawiają style zarządzania na takie, uwzględniające pracę zdalną.
Napisano też, wśród grupy ofert pracy dla przedstawicieli zawodów przeznaczonych dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych w lipcu spadek wystąpił w trzech kategoriach - produkcji, e-commerce oraz branży budowlanej. W tej pierwszej kategorii do spadków mógł przyczynić się deficyt surowców oraz pewne ograniczenia sanitarne, które jeszcze obowiązują w tego typu działalności gospodarczej - zaznaczyli.
Wskazali, że jeśli chodzi o przedstawicieli zawodów ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) to ofert nadal przybywa, ale już nie tak szybko, jak na początku roku.
Z kolei w porównaniu do okresu przed epidemią - jak napisano - więcej nowych ofert pracy jest obecnie w logistyce, edukacji oraz hotelarstwie. W tej ostatniej kategorii wzrosty notujemy od początku roku. Przyczyniła się do tego rekordowo niska aktywność gospodarcza w tej branży w okresie trzeciej fali zakażeń oraz bardzo wysoka po zniesieniu ograniczeń sanitarnych w kwietniu - wyjaśniono.
Dodano, że największe szanse na zatrudnienie zdalne notowane są wśród przedstawicieli branży medialnej oraz edukacyjnej. Choć ta pierwsza kategoria okazała się dosyć elastyczna pod względem przejścia w tryb online (co piąta oferta), wakatów jest w niej obecnie mimo wszystko mniej niż przed epidemią - czytamy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.