Powstający w pobliżu katowickiego Spodka 133-metrowy biurowiec KTW II zostanie oddany do użytku na początku 2022 roku - poinformował inwestor, firma TDJ Estate. Termin ukończenia najwyższego budynku w regionie ma być dotrzymany mimo opóźnień w dostawach i skokowego wzrostu cen materiałów.
Bez względu na duże opóźnienia po stronie dostaw materiałów oraz skokowy wzrost cen, realizujemy prace zgodnie z przyjętym w 2019 roku harmonogramem. Wówczas nie zakładaliśmy takich wyzwań jak pandemia, blokada Kanału Sueskiego oraz brak pracowników wszelkich branż - powiedział menedżer z TDJ Estate Piotr Sołtysik, cytowany w komunikacie inwestora.
Zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Spodka i katowickiej Strefy Kultury biurowiec KTW II ma 133 metry wysokości, 31 kondygnacji nadziemnych i trzy podziemne. Obecnie prace zewnętrzne i wysokościowe dobiegają końca. Po blisko dwóch latach teren budowy opuszczają żurawie. Niższy, mierzący 149 metrów, został już zdemontowany, a jeszcze w tym miesiącu to samo stanie się z wyższym, 165-metrowym dźwigiem.
W lipcu najwięcej prac zrealizowano na trzech ostatnich kondygnacjach - tzw. dachu technicznym biurowca, gdzie znajdzie się 70 proc. urządzeń odpowiedzialnych za chłodzenie, oddymianie i napowietrzanie budynku, a także zapewnienie dostaw prądu. Trwają ostatnie prace przy elewacji parteru oraz przy balustradzie dachu na poziomie 20. piętra. Jesienią w obiekcie zamontowanych zostanie ok. 20 tys. różnych czujników, modułów i urządzeń w zakresie ochrony pożarowej oraz automatyki.
Na przełomie 2021/22 planowany jest proces odbioru technicznego budynku przez straż pożarną i inspekcję sanitarną. Później rozpocznie się aranżowanie wnętrz biurowca i wprowadzą się pierwsi najemcy. Głównym, który zajmie prawie 25 proc. powierzchni biurowej, będzie PwC Service Delivery Center. KTW II będzie też siedzibą Centrum Serwisowo-Badawczego LKQ Europe.
Łącznie kompleks dwóch wież KTW (pierwszy, niższy obiekt został oddany do użytku w czerwcu 2018 r.) dostarczy na rynek ponad 62 tys. m kw. powierzchni biurowej. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Medusa Group z Bytomia. Obiekt będzie najwyższym budynkiem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.