Na zamknięciu poniedziałkowej sesji na GPW małe i średnie spółki zanotowały wzrosty rzędu 0,3-0,6 proc. WIG20 jako jedyny z głównych indeksów nie zdołał utrzymać się nad kreską. Mimo kontynuującego wzrosty przy wysokich obrotach KGHM-u, przeważyły spadki sektora energetycznego.
Dzisiejsza sesja ma niejednoznaczną wymowę. Z jednej strony na plus jest zachowanie banków i mocny KGHM. Widać, że punktowo popyt jest aktywny. Cieszy także WIG20 blisko zera, po słabym początku sesji na GPW i mocnym tąpnięciu w Azji. Niepokoi jednak niższa aktywność inwestorów. Na rynku widać pewne zawahanie i niepewność. Ta niepewność wynika z braku determinacji popytu, ale ona nie powoduje mocnego wzrostu podaży, co obrazuje spadek obrotów i zachowanie indeksów - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski.
Być może inwestorzy czekają na argumenty, trudno jednak powiedzieć czy miałyby być lokalne czy zagraniczne. Indeks strachu spadł do poziomów z lutego i marca 2020 r., czyli sprzed pandemii. Możliwe, że rozstrzygnięcie w obszarze obaw o wariant Delta wsparłoby inwestorów. Ważne będą także wyniki za II kw., czy komentarze co do tendencji rynkowych w kolejnych okresach - dodał.
Na poniedziałkowym zamknięciu sesji WIG20 spadł o 0,08 proc. do 2.240,65 pkt., WIG wzrósł o 0,05 proc. do poziomu 67.223 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,34 proc. do 4.903 pkt., a sWIG80 zyskał 0,56 proc. do poziomu 20.561 pkt.
W momencie zamknięcia notowań na GPW na europejskich parkietach przeważały lekkie zwyżki. W tym otoczeniu niemiecki DAX tracił jednak 0,4 proc., a amerykański S&P 500 pozostawał nieznacznie pod kreską, a technologiczny Nasdaq tracił niecałe 0,1 proc.
Obroty na GPW wyniosły 630 mln zł, z czego 505 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
W ujęciu sektorowym traciło 8 z 15 indeksów, w tym najmocniej energetyka - o 3 proc., po tym jak w piątek poszła w górę o blisko 4 proc.
Wzrostom przewodziły spółki górnicze i budowlane - zwyżkowały po ok. 1,8 proc.
W gronie największych firm spadkom przewodziły energetyczne Tauron i PGE, które traciły odpowiednio: 1,6 i 4,8 proc. Oddały tym samym część 4 i 6-proc. piątkowych wzrostów, które miały miejsce po doniesieniach o podpisaniu ze Skarbem Państwa porozumienia ws. wydzielenia aktywów węglowych.
Po nieco ponad 1 proc. zniżkowało także JSW, Dino i CD Projekt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.