Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego województwa łódzkiego wydał oświadczenie dotyczące kontrowersji wokół kopalni odkrywkowej piasku we wsi Porszewice w gminie Pabianice. Sprawa od kilkunastu miesięcy porusza lokalną społeczność.
„W związku z zarzutami kierowanymi do Urzędu Marszałkowskiego dotyczącymi wydania koncesji na powstanie kopalni piasku w Porszewicach informujemy, że przyznanie koncesji na wydobywanie kopaliny - a tylko do tego sprowadza się tutaj rola Urzędu Marszałkowskiego - nie ma charakteru decyzji uznaniowej, ale nastąpiło w związku ze spełnieniem przez wnioskodawcę warunków zawartych w ustawie Prawo geologiczne i górnicze” - napisano w wydanym komunikacie UMWŁ.
Porszewice znajdują się w północnej części gminy Pabianice, pomiędzy Pabianicami a Konstantynowem Łódzkim. O tamtejszym złożu piasku zrobiło się głośno w pierwszym półroczu 2020 r. po tym, jak na terenie należącym do kurii diecezjalnej w Łodzi postanowiono wyciąć kilka hektarów lasu w celu rozpoczęcia wydobycia.
Aktywiści zaczęli zbierać podpisy przeciwko uruchomieniu kopalni. Argumentowano, że nie powinno się dokonywać wycinki w czasie trwającej wtedy suszy hydrologicznej. Zwracano też uwagę, że w pobliżu znajduje się zespół przyrodniczo-krajobrazowy Uroczysko Porszewice. Sprawą zajęło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, które podtrzymało decyzję lokalnego samorządu dającą zielone światło kopalni.
„W oparciu o decyzję wójta, która stała się ostateczna, koncesja na wydobywanie kopaliny została udzielona, bo wniosek spełniał wymogi formalnoprawne” - przypomniał cytowany w komunikacie UMWŁ Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego, nadzorujący Departament Geodezji, Kartografii i Geologii Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Andrzej Górczyński zadeklarował, że UMWŁ będzie się przyglądał wydobywaniu piasku w Porszewicach, aby było prowadzone zgodnie z prawem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.