Akcję edukacyjną Łapmy wodę zainaugurowała w środę, 21 lipca, w Bielsku-Białej fundacja ekologiczna Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz powiedział, że celem jest zachęcanie Polaków do gromadzenia deszczówki i szanowania zasobów wodnych.
- Jako konsumenci wodę zużywamy bezpośrednio: do mycia, prania, gotowania, oraz pośrednio - poprzez zakup produktów i usług, do wytworzenia których została ona wykorzystana. Każdy korzysta z wody. A ponieważ jej zasoby są w skali światowej niewielkie, gdyż tylko 3 proc. nadaje się do picia, to warto ją oszczędzać. Możemy to robić nie tylko zakręcając kran przy myciu zębów, ale na przykład ograniczając konsumpcję mięsa, którego produkcja zużywa dużo wody. Warto też kupować używane rzeczy i nie marnować jedzenia - powiedział Owczarz.
Prezes Arki przypomniał o kilku sposobach oszczędzania wody. Zaproponował, by brać szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. Regularnie należy sprawdzać krany, toalety i rury pod kątem nieszczelności i usuwać przecieki. Warto ponownie wykorzystywać wodę. Nie trzeba myć śmieci przed wyrzuceniem do kosza. Zmywarka i pralka przed uruchomieniem powinny być pełne. Należy gromadzić deszczówkę i podlewać nią ogródek.
Zdaniem Owczarza, długoletni proces ocieplania klimatu i wieloletnia susza, powodują, że niezbędne stało się wzięcie przez wszystkich odpowiedzialności za ochronę i poszanowanie zasobów wodnych. Z problemem suszy borykają się zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł. Konieczne jest zatem współdziałanie różnych środowisk.
- Prowadzimy akcję edukacyjną, której celem jest zachęcenie mieszkańców do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych. (...) Promujemy program małej retencji - powiedział Wojciech Owczarz.
- Jedną z akcji, którą prowadzi Arka, są Wodne książki. Dajemy książkom drugie życie. Zbieramy je i sprzedajemy na kiermaszu. 1 kg papieru to 100 litrów oszczędzonej wody - powiedział.
Akcja Łapmy wodę organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka, w którym uczestniczy 700 tys. osób.
Fundacja Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.