- PKN Orlen uruchomił w czwartek - ORLEN Skylight Accelerator, program akceleracyjny dla startupów technologicznych. Jego celem jest - jak podała spółka - wsparcie rozwoju obszarów biznesowych, m.in. produkcji petrochemicznej, energetyki czy sprzedaży detalicznej.
Jak podkreślił PKN Orlen, akcelerator skierowany jest do młodych technologicznych spółek z Polski i zagranicy, posiadających gotowe produkty i usługi, które mogą wspierać obszary biznesowe Orlenu, takie jak produkcja petrochemiczna i rafineryjna, energetyka, sprzedaż detaliczna, procesy HR, obsługa klienta czy rozwój nowych usług.
PKN Orlen przedstawił 22 wyzwania technologiczne i uruchomił pierwszą rundę naboru. Zgłoszenia do udziału w programie przyjmuje do 16 sierpnia.
Poprzez bezpośrednią współpracę z młodymi technologicznymi spółkami będziemy pozyskiwać rozwiązania technologiczne z rynku. Dzięki naszej inicjatywie młode spółki mają szansę na rozwój i wdrożenie innowacji tutaj w Polsce - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Już teraz wykorzystujemy potencjał jednostek naukowych.() W ten sposób budujemy nowe kompetencje w obszarach technologii +jutra+, takich jak np. wodór, zielona energia czy biotworzywa - dodał.
Jak przypomniał, spółka rozbudowuje własne zaplecze technologiczne: w maju ruszyło Centrum Badawczo Rozwojowe w Płocku, na Pomorzu wspólnie z Energą rozwijane jest Centrum badawcze Faraday'a. Z kolei w Czechach PKN Orlen posiada Centrum Badawczo-Rozwojowe Unicre.
Kładziemy nacisk na wzmacnianie i doskonalenie narzędzi pozwalających na skuteczne budowanie relacji biznesowych z innowatorami i podmiotami technologicznymi. Jedną ze sprawdzonych inicjatyw są programy crowdsourcingowe i akceleracyjne, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić ORLEN Skylight Accelerator - powiedziała zastępca dyrektora Obszaru Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich Orlenu Patrycja Panasiuk.
W jej ocenie, akcelerator umożliwi spółce, wspólnie ze startupami z całego świata, wdrażać innowacyjne rozwiązania. Dzięki nim będziemy mogli jeszcze skuteczniej realizować nasze cele strategiczne oraz budować trwałe przewagi konkurencyjne oparte o nowoczesne i niskoemisyjne technologie - dodała Panasiuk.
Jak podał PKN Orlen, każdy z uczestników realizujący pilotażowe wdrożenie otrzyma zamówienie na dostarczenie oferowanych przez siebie usług, produktów lub rozwiązań oraz wsparcie eksperckie w procesie wdrożenia. Wartością dla startupów będzie również możliwość rozwoju rozwiązań wspólnie z PKN Orlen, a także szansa na dalszą współpracę komercyjną i inwestycyjną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.