PIOTR TALAREK, doradca zarządu spółki Brzezinka sp. z o.o., która planuje budowę kopalni Brzezinka 3 w Mysłowicach, w rozmowie z portalem netTG.pl, zdradza, cz spółka podtrzymuje decyzję o budowie kopalni w Mysłowicach.
- Czy Spółka Brzezinka, której zarządowi pan doradza, podtrzymuje decyzję o budowie kopalni w Mysłowicach?
- Oczywiście. Inwestor projektu Brzezinka 3 podtrzymuje plan budowy kopalni w Mysłowicach. Spółka jest zobowiązana harmonogramem działań, wynikającym z treści koncesji, przyznanej w 2020 r. Mamy nie więcej niż 9 lat na zaprojektowanie, budowę zakładu górniczego i rozpoczęcie wydobycia. Proces projektowania i przygotowań został już rozpoczęty i spółka realizuje szereg działań w tym zakresie.
- Proszę opowiedzieć o planowanej kopalni. Jak miałaby przebiegać inwestycja? Jakie roczne wydobycie jest planowane i jakie zatrudnienie przewidujecie?
- Inwestycja jest prowadzona już 9 lat, od 2012 r. Od tego czasu wykonano m.in. prace i roboty geologiczne, udokumentowano złoże, sporządzono projekt zagospodarowania złoża i raport oddziaływania na środowisko, uzyskując decyzję środowiskową, a następnie koncesję na wydobywanie, uczestnicząc w procesie konsultacji społecznych i uzgodnień z miastem, jak również przeprowadzono analizy ekonomiczne.
W kolejnych latach będą prowadzone prace projektowe, a następnie budowa zakładu. Udzielona przez MKiŚ w ub.r. koncesja stanowi, że mamy prawo prowadzić wydobycie i zlikwidować zakład do 2055 r. Jednak obecnie planujemy wariant, zgodnie z którym możliwe będzie zakończenie wydobycia znacząco wcześniej, tj. nie później niż w 2040 r. Potem nastąpi likwidacja zakładu. Z uwagi na przyjętą metodę udostępnienia złoża i treść uzgodnień z władzami Mysłowic, planujemy wydobyć ok. 26 mln t surowca. Roczne wydobycie będzie się wahać między 1,5 a 3 mln t.
- Jaki jest koszt uruchomienia inwestycji i ile to już spółkę kosztowało?
- Od momentu rozpoczęcia prac studialnych w 2012 r. Grupa ECI – główny inwestor projektu – poniosła koszty rzędu dziesiątków milionów zł. Przewidujemy, że do momentu pierwszego wydobycia konieczne będzie zainwestowanie ok. 2 mld zł.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zwącholskie urojenia za które zapłacą wszyscy Polacy ze swojej kieszeni