Zawarcie przez UE i Ukrainę strategicznego partnerstwa surowcowego jest okazją do zaktualizowania współpracy pomiędzy służbami geologicznymi z Polski i Ukrainy - wskazuje MKiŚ. Dodano, że da też możliwość dywersyfikacji dostaw surowców potrzebnych do produkcji baterii.
We wtorek, 13 lipca, podpisane zostało Memorandum of Understanding pomiędzy UE a Ukrainą dot. partnerstwa strategicznego w zakresie surowców krytycznych i baterii. W konferencji towarzyszącej temu wydarzeniu brał udział wiceszef resortu klimatu i Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
Ministerstwo wskazało w komunikacie, że dla Polski podpisanie memorandum będzie miało wpływ na współpracę z Ukrainą w zakresie surowców mineralnych. Umowa przyczyni się też do lepszego wykorzystania potencjału w zakresie nowych inwestycji. Ma ona również istotne znaczenie ze względu na wynikającą z transformacji konieczność zwiększania importu surowców do kraju.
Dodatkowo powołane partnerstwo jest okazją do zaktualizowania współpracy pomiędzy służbami geologicznymi, które będą mogły prowadzić wspólne badania i projekty w obszarze łańcucha dostaw surowców krytycznych. Porozumienie może się również przyczynić do poprawy klimatu inwestycyjnego dla polskich przedsiębiorców - ocenił wiceminister Piotr Dziadzio.
Resort zwrócił uwagę, że nie można pominąć również kwestii współpracy w zakresie produkcji baterii. Przypomniano, że w Polsce inwestuje bądź zacznie inwestować kilka firm zajmujących się produkcja baterii. Chodzi o LG Chem, Umicore czy Northvolt.
Otwarcie się na współpracę z Ukrainą może dać nowe możliwości w zakresie dywersyfikacji dostawców i surowców potrzebnych m.in do produkcji baterii - podkreślono.
Zawarte między UE a Ukrainą strategiczne partnerstwo ma skupiać się na integracji łańcuchów dostaw surowców UE-Ukraina, przy jednoczesnym dostosowywaniu ram regulacyjnych dotyczących górnictwa, a zwłaszcza kryteriów środowiskowych.
Podpisane porozumienie jest jednym z elementów realizacji planu działań na rzecz pozyskiwania surowców krytycznych z państw trzecich bogatych w zasoby naturalne, przedstawionego przez KE we wrześniu 2020 roku.
Ukraina jest drugim po Kanadzie krajem, z którym UE zawarła tego rodzaju umowę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.