Część energii cieplnej jest magazynowana w powietrzu, ziemi i wodach gruntowych. Pompa ciepła jest w stanie wydobyć je i doprowadzić do wnętrza domu, a robi to, wykorzystując zasady cyklu termodynamicznego.
Działanie ogrzewania pompą ciepła można przedstawić w kilku krokach, które zaczynają się od wymiennika. W tej fazie pompa pobiera ciepło z zewnątrz poprzez przepływającą ciecz chłodzącą o coraz niższej temperaturze. To właśnie różnica temperatur jest kluczowa, ponieważ występuje również w zimie przy bardzo niskich temperaturach i umożliwia pracę pomp ciepła pomimo spadku temperatury poniżej zera. Pod wpływem działania ciepła zewnętrznego czynnik chłodniczy nagrzewa się i odparowuje (ewaporacja). W tym stanie gazowym trafia do sprężarki, gdzie poprzez zwiększenie ciśnienia (sprężanie) staje się cieplejszy i osiąga temperaturę, w której może być wykorzystany do ogrzewania. Jest on następnie przekazywany do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do obiegu grzewczego i powraca do stanu ciekłego (kondensacja). Przechodząc przez zawór, wraca do stanu początkowego (rozprężenie) i może ponownie rozpocząć pobieranie energii z otoczenia poprzez wejście do wymiennika.
Proces ten, na pierwszy rzut oka, może wydawać się skomplikowany, jednak widzimy go codziennie w naszych domach. W rzeczywistości te same zasady są wykorzystywane, ale w odwrotnej kolejności, przez klimatyzatory lub lodówki.
Klasyfikacja systemów wykorzystywanych w pompach ciepła
Systemy pomp ciepła można sklasyfikować na różne sposoby w zależności od wykorzystywanego źródła energii, którymi mogą być:
Zalety nowoczesnych hybrydowych pomp ciepła
Oprócz konwencjonalnych pomp ciepła istnieją również systemy pomp hybrydowych, które powstały z połączenia kotła kondensacyjnego i pompy ciepła i które współpracują ze sobą w zależności od potrzeb konkretnego domu. Hybrydowe pompy ciepła dostosowują się do tradycyjnych obiegów domowych opartych na wysokich temperaturach, jak również do ekstremalnie niskich temperatur. Obecnie hybrydowe pompy ciepła są najchętniej instalowanym modelem tego typu urządzeń. Podstawowymi zaletami hybrydowych pomp ciepła jest większa ich autonomiczność, która definiuje uniezależnienie się od wahań cen paliw i energii i pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych i serwisowania.
Przegląd i serwisowanie nowoczesnych pomp ciepła wymaga profesjonalizmu i doświadczenia. Ważne jest też właściwe dostosowanie pracy pompy ciepła w oparciu o współczynnik efektywności urządzenia, co wymaga obliczeń mocy grzewczej pompy w stosunku do pobieranej mocy z sieci elektrycznej. Myśląc o serwisowaniu pompy ciepła, można skorzystać z usług działającej od 1999 r. profesjonalnej firmy, którą można znaleźć pod linkiem https://stap-hvacr.pl/oferta/pompy-ciepla/, gdzie można zrobić użytek z doświadczenia i profesjonalizmu pracującego tam zespołu. Warto nadmienić, że firma świadczy swoje usługi na terenie całego kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.