Polska Grupa Górnicza realizuje w ramach konsorcjów projekty badawczo – rozwojowe, wychodząc tym samym naprzeciw zmieniającym się uwarunkowaniom rynkowym. Prowadzi je wraz z uczelniami krajowymi i zagranicznymi.
Celem projektów jest stworzenie konkretnych rozwiązań opartych na innowacyjnych rozwiązaniach, a popartych biznesplanami.
- Poza funduszami krajowymi takimi jak NCBIR, NFOŚ, WFOŚ prace zespołów projektowych refinansowane są z Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS). Jest to program UE zarządzany przez Komisję Europejską, wspierający badania w sektorach węgla i stali w Europie – wyjaśnia Bartłomiej Bezak, kierownik projektów w Biurze Innowacji i Implementacji Nowych Technologii PGG.
EWW była organizacją sześciu krajów europejskich, utworzoną po II wojnie światowej w celu regulowania produkcji przemysłowej w ramach scentralizowanej władzy. Została formalnie ustanowiona w 1951 r. na mocy traktatu paryskiego podpisanego przez Belgię, Francję, Włochy, Luksemburg, Holandię i Niemcy Zachodnie. Po wygaśnięciu Traktatu o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali w 2002 r. wygenerowane dochody przekazywane są do Komisji Europejskiej w celu wykorzystania ich na wsparcie programu badawczego i działań RFCS. Każdego roku około 55 milionów euro przeznacza się na projekty badawcze dotyczące węgla i stali które to są realizowane przez uniwersytety, środkach badawcze wraz z przedstawicielami przemysłu.
- Obecnie projekty realizowane przez PGG można podzielić na następujące bloki tematyczne: działania zabezpieczające bezpieczeństwo pracy, minimalizację wpływu górnictwa na środowisko, wykorzystanie zasobów spółki w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez innowacyjne metody pozyskiwania energii i ciepła – dodaje Bartłomiej Bezak.
Obecnie realizowanych jest osiem projektów o wyżej wymienionej tematyce, a następne przygotowywane są na wrześniową edycję konkursu we współpracy z instytucjami i jednostkami badawczymi z kraju i zagranicy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe i coraz wymyślniejsze biura w PGG A wszędzie kierownik bądź dyrektor z kasą Ale i tak nic i nikt nie przebije HR To dopiero bardzo wieloosobowy twór Na wszystko muszą zarobić Ci w ścianie
Prezes Rogala powinien się wstydzić, wykorzystał swoje stanowisko, aby zrobić doktorat, stworzył program z GIG, z którego sam skorzystał, a może tylko dla siebie to zrobił? widać na niezależnej uczelni nie miał szans!!!
Celem PGG jest przetrwać od jednej pożyczki do drugiej