W końcu tego roku całe oświetlenie uliczne w Bytomiu będzie oparte na energooszczędnej technologii ledowej. Dzięki zawartej we wtorek umowie ze spółką Tauron Nowe Technologie, miasto będzie jednym z pierwszych w Polsce, gdzie wymienione zostaną wszystkie oprawy oświetleniowe.
To inwestycja, która nie tylko poprawi jakość oświetlenia na miejskich drogach, ale również wpłynie na znaczne oszczędności finansowe i korzystnie wpłynie na środowisko dzięki mniejszemu zużyciu prądu - ocenił wiceprezydent Bytomia Michał Bieda.
Modernizacja oświetlenia w około 165-tysięcznym Bytomiu rozpoczęła się w 2019 roku. Dotąd Miejski Zarząd Dróg i Mostów (MZDiM) wymienił 2,6 tys. opraw w miejskiej sieci. Teraz - w ramach zwartej we wtorek umowy z MZDiM - ponad 7,6 tys. przestarzałych sodowych lamp ulicznych na nowoczesne lampy typu LED wymieni spółka Tauron Nowe Technologie.
Nowoczesne oprawy LED w połączeniu z inteligentnym sterowaniem oświetleniem sprawią, że miasto będzie płaciło zdecydowanie niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej - nawet o 70 proc. Dodatkowo oświetlenie montowane w Bytomiu może działać w technologii smart, co oznacza, że instalację można wyposażyć w specjalne urządzenia, które będą dostosowywać natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych - wyjaśnił prezes spółki Artur Warzocha.
Dla zachowania spójności architektonicznej, wszystkie montowane w Bytomiu nowe oprawy będą miały identyczne obudowy, natomiast dla osiągnięcia lepszych efektów iluminacyjnych, projektanci systemu zastosowali kilka typów optyki oraz mocy opraw. Podczas modernizacji z bytomskich ulic zniknie też część starych, betonowych słupów, które będą zastąpione wytrzymałymi zamiennikami. Wykonawca zajmie się również bieżącą konserwacją i utrzymaniem sprawności oświetlenia ulicznego.
Dotychczas działający na południu Polski Tauron przeprowadził pełną modernizację oświetlenia w 20 gminach, wymiana opraw w Bytomiu jest jednak pierwszą tego typu inwestycją w woj. śląskim.
Bytomscy samorządowcy wskazują, iż w efekcie modernizacji przeprowadzonej w ostatnich latach przez MZDiM zmalały koszty energii elektrycznej, a dodatkowe oszczędności przyniosło wprowadzenie redukcji mocy późną nocą, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy. Ponadto, poprzez bardziej skupione stożki światła, uzyskano mniejsze tzw. zaśmiecenie światłem, a tym samym mniejsze uciążliwości dla mieszkańców i zwierząt.
Jak wyliczył Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu na podstawie audytu techniczno-ekonomicznego, dalsza modernizacja oświetlenia przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o ok. 2,7 tys. ton CO2 rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.