Zmiany klimatu jako zagrożenie postrzega 77 proc. Polaków, przy czym 51 proc. uważa, że jest to tylko jedno z wielu niebezpiecznych zjawisk - wynika z przeprowadzonego przez CBOS badania Transformacja energetyczna - oczekiwania i postulaty.
CBOS w czwartek, 17 czerwca, opublikował informację o wynikach badania Transformacja energetyczna - oczekiwania i postulaty. Wynika z nich, że zdecydowana większość Polaków (77 proc.) postrzega zmiany klimatu jako zagrożenie, przy czym ponad połowa (51 proc.) uważa, że jest to tylko jedno z wielu niebezpiecznych zjawisk.
26 proc. badanych sądzi, że zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji. Tylko nieliczni badani kwestionują zagrożenie związane ze zmianami klimatu (3 proc.) lub w ogóle negują to zjawisko (1 proc.).
Wagę problemu ocieplenia klimatu zdecydowanie najczęściej podkreślają badani z największych miast, liczących co najmniej pół miliona mieszkańców - niemal połowa z nich (48 proc.) twierdzi, że zmiany klimatu stanowią obecnie jedno z największych niebezpieczeństw dla współczesnej cywilizacji, a ogółem 91 proc. z nich uważa je za zagrożenie - napisano w czwartkowym komunikacie CBOS.
Perspektywa zmian klimatycznych stosunkowo najmniej niepokoi mieszkańców wsi: zagrożenia z nimi związane dostrzega ogółem 71 proc. z nich. Wśród rolników zmiany klimatu uznaje za niebezpieczne łącznie 59 proc., a spora ich część uważa, że nie stanowią one istotnego zagrożenia (23 proc.) bądź twierdzi, że w ogóle nie są one zjawiskiem niebezpiecznym (13 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.