Chcemy dalej przyciągać zagraniczne inwestycje - zadeklarował we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński podczas Forum Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych zorganizowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).
Jak powiedział Kościński, skala recesji w Polsce była jedną z najmniejszych w całej UE i mniejszą niż oczekiwał rząd, co też było w dużej mierze zasługą działań rządu.
- Stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa w UE - przypomniał.
Kościński dodał, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne są ważną częścią naszej gospodarki. Przypomniał raport Międzynarodowej Izby Handlowej, zgodnie z którym w Polsce działa ok. 25 tys. przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, z ponad 100 krajów.
- Przyciągamy firmy z różnych sektorów, od wysokich technologii po elektromobilność - mówił minister. Mogę zapewnić, że Polska jest dobrym i przyjaznym kierunkiem dla zagranicznych inwestorów z powodu rozmiarów rynku, z powodu przyjaznego otoczenia oraz dobrze wykształconej siły roboczej - stwierdził.
- 30 proc. ludzi aktywnych zawodowo ma wyższe wykształcenie albo pracuje w sektorze technologicznym - wskazał Kościński.
Jak zauważył, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów rząd reformuje działanie Specjalnych Stref Ekonomicznych i modernizuje system grantów.
Według szefa MF, od września 2019 r. do marca 2021 r. wydano ponad 900 decyzji o grantach w ramach programu polskiej strefy inwestycyjnej.
- W sumie chodziło o niemal 40 mld zł deklarowanych inwestycji, powstało 18 tys. miejsc pracy. W programie grantowym mamy 90 aktywnych umów na 25 mld zł - dodał minister.
Takie wysiłki powodują, że jesteśmy w stanie utrzymać na stabilnym poziomie wysokość przyciąganych inwestycji. Nawet pandemia nie zmieniła tego pozytywnego trendu - stwierdził Kościński.
Zaznaczył, że kolejne kroki w celu przyciągnięcia inwestycji w postpandemicznej rzeczywistości są zawarte w Polskim Ładzie.
- Przygotowujemy specjalne zachęty, takie jak ulga na badania, IP box, ulgi na prototypy, robotyzację, będziemy wspierać polskie firmy we wchodzenia na giełdę, np. za pomocą ulg podatkowych - powiedział Kościński.
Minister finansów obiecywał też wprowadzenie przyjaznych usług obsługi inwestorów. Wszystkie inwestycje strategiczne będą obsługiwane przez jedną instytucję i tego samego negocjatora, w efekcie powstanie jedna umowa.
- Taki inwestor otrzyma interpretację podatkową, zawierającą wszystkie aspekty jego inwestycji i kalkulacje podatkowe - poinformował Kościński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.