Po czwartkowym odczycie inflacji w USA dolar się osłabia, co daje złotemu szansę na powrót do umocnienia w kierunku 4,45, a nawet 4,40/EUR, jeśli w przyszłym tygodniu Fed nie zmieni swojego nastawienia - oceniają ekonomiści. Zwrócili uwagę, że rentowności krajowych SPW mocno zniżkują i w końcówce tygodnia ten trend może być kontynuowany.
- Na przestrzeni mijających dni złoty tracił na wartości. Patrząc na najważniejsze dziś dane makroekonomiczne, czyli majową inflację w USA, drugi raz z rzędu odczyt był powyżej prognoz. Najwyraźniej rynek uznał jednak, że jest to niewystarczający czynnik, żeby w przyszłym tygodniu Fed miał zmienić swoje nastawienie. Wzrost inflacji wynika głównie z cen w restauracjach i samochodów używanych, które są raczej przejściowe - powiedział analityk FX BM mBanku Rafał Sadoch.
Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w maju wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 5 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +4,7 proc. rdr.
- Po tych danych dolar nie zyskuje, co dla złotego jest pozytywne. EUR/PLN może zatem w najbliższych dniach wracać w okolice 4,45 - wskazał.
- Złoty może się jeszcze bardziej umacniać, jeśli słabość amerykańskiej waluty będzie kontynuowana. O ile Fed nie zmieni swojego nastawienia i podkreśli, że inflacja jest przejściowa, będzie to kolejny cios dla dolara i pozytywny czynnik dla rynków akcji. To może pomóc popytowi na waluty EM, a EUR/PLN może zejść nawet do 4,40 - dodał.
Jak ocenił, czwartkowe posiedzenie EBC nie miało wpływu na rynek walutowy.
Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał zwiększone tempo skupu aktywów w najbliższym kwartale w ramach programu PEPP, którego wielkość wynosi nadal 1,85 bln euro.
EBC zrewidował w górę prognozy dynamiki PKB na 2021 r. do +4,6 proc., na 2022 r. w górę do +4,7 proc., a na 2023 pozostawił bez zmian na poziomie 2,1 proc. EBC zrewidował w górę prognozy inflacji na 2021 r. do 1,9 proc., na 2022 r. w górę do 1,5 proc., a w 2023 r. pozostawił bez zmian na poziomie 1,4 proc.
W południe EUR/PLN dotarł w okolice 4,49, a USD/PLN znalazł się blisko 3,69, jednak kolejne godziny handlu wiązały się z powrotem notowań w okolice odniesienia. Ok. godz. 16 główne krajowe pary walutowe pozostawały bez większych zmian odpowiednio na 4,47/EUR i 3,67/USD. EUR/USD po przejściowym spadku do 1,214 również wrócił do swojego poziomu odniesienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.