W Elektrowni Bełchatów kontynuowane są prace mające na celu jak najszybsze przywrócenie dostaw węgla do bloku energetycznego nr 14 o mocy 858 MW - poinformowały służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwewncjonalna. Przypomnijmy, że 22 maja doszło tam do pożaru. W jego wyniku uszkodony został m.in. taśmociąg, którym dostarczano węgiel.
Jak poinformowano, w ramach prowadzonych prac odtwarzane są m.in. konstrukcje wsporcze taśmociągów, instalacje przeciwpożarowe oraz układy elektryczne.
Instalacja będzie mogła ponownie rozpocząć pracę pod warunkiem dopuszczenia do eksploatacji przez uprawnionego eksperta, zgodnie z regulacjami zawartymi w Prawie budowlanym. Wstępnie, po dopuszczeniu, próby funkcjonalne związane z uruchomieniem taśmociągu zaplanowane zostały na 4 czerwca. Pozostała część prac obejmujących przywrócenie pełnej funkcjonalności tras nawęglania nastąpi w kolejnych tygodniach.
Służby prasowe wyjaśniły, że produkcja energii elektrycznej w elektrowni realizowana jest zgodnie z zapotrzebowaniem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W praktyce oznacza to, że Bełchatów dostarcza do systemu tyle energii elektrycznej, ile wymaga operator systemu dystrybucyjnego. Aktualnie, zapotrzebowanie operatora systemu wypełniane jest przez 8 bloków energetycznych znajdujących się w elektrowni.
Nad określeniem przyczyny pożaru pracuje powołana w tym celu specjalna komisja. Efektem prac komisji będzie także określenie wysokości strat, które powstały w wyniku zdarzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.