Jeśli duże firmy okołogórnicze już teraz nie zaczną zmieniać profilu działalności, szukać pomysłu na to, co będą robić po transformacji energetycznej, to w 2038 r. straci rentowność ostatnia z nich. Aby mogły sprawnie funkcjonować, będą potrzebowały średniorocznej pomocy do niemal 19 mln zł dla każdego z podmiotów. Więcej o sytuacji tych podmiotów piszemy w najnowszym numerze Trybuny Górniczej, który ukaże się w czwartek, 20 maja.
Jak już informowaliśmy, związkowcy zaakceptowali ustalenia umowy społecznej dla górnictwa. Co to dokładnie oznacza i jakie kroki są teraz przed branżą, również w najbliższej TG.
Profesje związane z ratowaniem życia i ochroną zdrowia oraz te kojarzące się z pracą fizyczną są najbardziej poważane przez Polaków. W gronie 10 takich zawodów znaleźli się m.in. Górnicy. W 20. numerze TG przyglądamy się temu zestawieniu, a odpowiedzi na to, czym górnicy zapracowali sobie na ten szacunek szukamy w rozmowie z z dr hab. Sławomirą Kamińską-Berezowską z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.
Zachęcamy także do lektury wywiadu z prof. Jerzym Buzkiem, eurodeputowanym, który opowiada m.in. o tym, jak na ostatnim posiedzeniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego upomniał się u Thierry’ego Bretona – komisarza ds. rynku wewnętrznego UE – o pilne działania odnośnie kredytów eksportowych dla producentów maszyn górniczych.
Nowa metoda oceny zagrożenia sejsmicznego – to kolejny efekt programu doktoratów wdrożeniowych, które wspólnie realizują Polska Grupa Górnicza i Główny Instytut Górnictwa. Więcej o tym projekcie także w najnowszej Górniczej.
Roboty wiertnicze związane z odmetanowaniem, przebudową wyrobisk i kotwieniem to działania, w których wyspecjalizował się ostatnimi laty Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych. Jego brygady pracują obecnie w kilku kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Z roku na rok przybywa zleceń. O pracach bieruńskiego ZGRI także można przeczytać w najnowszym wydaniu TG.
Tradycyjnie też zapraszamy do działu Po szychcie. W tym tygodniu jego bohaterem jest Maciej Rochowiak, nadsztygar górniczy w Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych, który od ponad 25 lat dokumentuje na fotografiach obiekty górnicze zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.
Najnowsza Górnicza już w czwartek, 20 maja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.