Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, która ma skupić aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla, nie będzie prowadziła nowych inwestycji, ograniczy się do niezbędnych modernizacji istniejących bloków - powiedział we wtorek, 18 maja, wiceszef MAP Artur Soboń.
Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji Soboń poinformował, że program transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładający m.in. wydzielenie aktywów wytwórczych opartych na węglu do odrębnego podmiotu, został wpisany do programu prac rządu. Jego realizacja - po akceptacji Rady Ministrów - potrwa do końca 2022 r.
Program zakłada, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei - obecnie grupy te są właścicielami łącznie 70 bloków węglowych. Do NABE trafią też kopalnie węgla brunatnego, nie będzie tam natomiast kopalń węgla kamiennego.
Odpowiadając na pytanie Patryka Białasa ze stowarzyszenia BoMiasto o wnioski dotyczące technologii węglowych z analiz prowadzonych pod kątem utworzenia NABE, wiceminister aktywów państwowych zapewnił, że gdyby dostrzeżono atrakcyjną przyszłość wytwarzania energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego, program zostałby zaplanowany inaczej.
- Widzimy, że to schyłkowy biznes i ten schyłkowy biznes trzeba odpowiednio zaplanować, rozłożyć w czasie, objąć - co chcielibyśmy - jakąś formą pomocy publicznej. A jeżeli mówimy o zaangażowaniu inwestycyjnym takiego podmiotu, to on będzie ograniczał się do niezbędnych modernizacji, aby te bloki mogły spokojnie pracować - uściślił Soboń.
- To nie będzie podmiot, który będzie inwestował w jakiekolwiek nowe inwestycje związane z produkcją energii elektrycznej w oparciu o węgiel kamienny czy brunatny - dodał.
We wtorek Soboń potwierdził też, że NABE miałaby być spółką prawa handlowego, która przejmie aktywa wytwórcze węglowe z Polskiej Grupy Energetycznej, Tauron Polska Energia oraz Grupy Enea.
- W każdej z tych spółek zostanie wskazana spółka, wokół której zintegrowane będą te aktywa węglowe - tłumaczył. W przypadku węgla brunatnego to będzie i wytwarzanie, i wydobycie, ale nic ponadto - wszystkie inne biznesy tych trzech spółek elektroenergetycznych pozostaną w tych grupach - zapewnił.
Resort aktywów państwowych chce, by rozliczenie planowanej transakcji (przekazania aktywów do NABE - PAP) było poprzedzone wyceną i badaniem due diligence, natomiast sama NABE byłaby spółką prawa handlowego, w stu procentach należącą do Skarbu Państwa.
Realizacja rządowego programu - jak ocenił - spowoduje, że spółki elektroenergetyczne będą mogły z jednej strony inwestować w źródła (...) nisko- i zeroemisyjne, zaś z drugiej strony całość procesu będzie można zaplanować, rozłożyć w czasie i zapewnić w systemie bezpieczeństwo energetyczne dla poszczególnych jednostek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.