- Mamy różne źródła finansowania dla gospodarki wodorowej, m.in. w ramach dofinansowania z NFOŚiGW oraz funduszy unijnych - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas wtorkowego, 18 maja, spotkania dotyczącego utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej.
Michał Kurtyka podkreślał, że Podkarpacka Dolina Wodorowa wpisuje się w działania przedstawione w programie Polski Ład, zapewniając wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego.
Jak mówił szef MKiŚ, resort wraz z Krzysztofem Kubowem, rządowym pełnomocnikiem ds. gospodarki wodorowej, od miesięcy przygotowuje strategię wodorową.
- Słowem kluczem dla strategii jest współpraca - podkreślił, wyjaśniając, że choć mamy inżynierów i techników, to w wypadku bardzo nowoczesnych technologii potrzebny jest krok naprzód - umieć połączyć kompetencje w jednej spójny łańcuch wartości dodanej.
Podkreślił, że region podkarpacki i Rzeszów są dobrze przygotowane, by podjąć się tej roli.
- Rozmawiałem z elektrociepłownikami z regionu, którzy mówią, że jedna z elektrociepłowni jest przystosowana do nawet 20 proc. konsumpcji wodoru w swoim dzisiejszym zużyciu. Ale chcielibyśmy w 2030 r. mieć pierwszą w Polsce 50-megawatową elektrociepłownię napędzaną w pełni wodorem. (...) Chcielibyśmy mieć między 800 a 1000 autobusów w 2030 r., pierwsze lokomotywy wodorowe. Chcielibyśmy 2 GW elektrolizerów wodorowych pracujących na potrzeby bardzo różnych gałęzi, przede wszystkim przemysłu - podkreślił.
Zadeklarował także, iż MKiŚ i cały rząd wspierają przedsięwzięcia modernizacyjne.
- Już dziś NFOŚiGW uruchomił program 600 mln zł Nowa energia właśnie na gospodarkę wodorową. Uruchomiliśmy nabór na polskie projekty dla inicjatywy unijnej IPCEI (Important Projects of Common European Interest - PAP). Mamy zgłoszone w Krajowym Planie Odbudowy (...) 800 mln euro, które trafi do polskiej gospodarki - powiedział.
Dodał, że nowe programy są szansą dla regionu i miasta oraz przełożą się na wysokopłatne miejsca pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.