- Przejęcie przez PKN Orlen Grupy Lotos będzie oznaczało integrację podmiotów zależnych łączących się podmiotów, w tym spółek kolejowych - poinformował w niedzielę, 16 maja, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.
- Połączenie firm spowoduje ogromne synergie. (...) Nastąpi chociażby integracja spółek-córek, które działają w podobnym obszarze. Przykładem takim są spółki kolejowe, które funkcjonują w obrębie każdej z tych firm. Powstanie jedna duża spółka kolejowa na bazie spółki Lotosu - powiedział Sasin.
Zarówno w strukturze PKN Orlen, jak i Grupy Lotos, działają spółki kolejowe. To Lotos Kolej i Orlen Kol-Trans.
W pierwszym kwartale tego roku udział kolejowej spółki Lotosu w rynku przewozów w Polsce wyniósł 5 proc., natomiast spółka Orlenu miała 3,07 proc. udziału pod względem przewiezionej masy towarów.
Wicepremier dodał, że fuzja paliwowych podmiotów pozwoli też na kumulację środków na inwestycje.
- Kumulacja środków na inwestycje da możliwość znacznie większego rozmachu inwestycyjnego niż gdyby każda z nich robiła to osobno - podkreślił.
Sasin powiedział też, że dodatkowo, w wyniku połączenia, powstanie większy podmiot, który będzie mógł się starać o pozyskanie kapitału na finansowanie nowych projektów na znacznie korzystniejszych warunkach niż gdyby robiły to łączące się spółki oddzielnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.