Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga podatkowa zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji - to m.in. zmiany, jakie przewidziano dla przedsiębiorstw w ramach Polskiego Ładu. Zapowiedziano też ulgę na automatyzację.
W sobotę podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.
Jak wskazano w dokumencie, dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków, obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. zł miesięcznie. Najmniejsze firmy mają dzięki temu zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie.
Inne rozwiązanie przewidziane dla małych firm to tzw. ulga na prototypy. Konstrukcja prototypu to często niezbędny, a jednocześnie bardzo kosztowny warunek pomyślnej komercjalizacji produktu. System podatkowy powinien wspierać wysiłki przedsiębiorców w tworzeniu prototypów - zauważono w dokumencie. Dodano, że koncepcja wzorowana jest na rozwiązaniach wprowadzonych we Francji.
W ramach działań skierowanych do małych przedsiębiorstw uwzględniono rozwiązania prawne ułatwiające planowanie i realizację procesów sukcesyjnych. W tym celu możliwe ma być zakładanie fundacji rodzinnych, wzorowanych na ich zagranicznych odpowiednikach. Mają one służyć zapewnieniu wielopokoleniowej sukcesji biznesu i akumulacji rodzimego kapitału. Będą także sprzyjać nowym inwestycjom oraz profesjonalizacji - stwierdzono.
Do programu wpisano też 2 mln euro ryczałtu ewidencyjnego. Z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany, które podnoszą limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu. Do tej pory limit ten wynosił 250 tys. euro. Zmiany objęły szerszą grupę wolnych zawodów, m.in. prawników, lekarzy, księgowych, inżynierów i tłumaczy - napisano.
Z kolei ulga konsolidacyjna ma zapewnić firmom impuls do szybkiego przeprowadzenia procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej. Efekt ten zostanie osiągnięty przez ulgę w podatku CIT - podano.
Przewidziano też ryczałt dla przychodów zagranicznych.
- Jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci stały ryczałt - wyjaśniono.
Program powrotu kapitału to propozycja dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą. W jego ramach, jak wyjaśniono, będzie można powrócić z majątkiem i dochodami bez obaw o wszczęcie postępowań w sprawie unikania opodatkowania.
Ułatwienia dla średnich przedsiębiorstw zawierają ulgę na automatyzację i robotyzację, która ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.