Województwo podkarpackie pod względem górniczym kojarzone jest głównie z kopaniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Jeśli jednak chodzi o nowe wnioski dotyczące wydobycia, rozpatrywane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie, ponad połowa z nich dotyczyło w 2020 r. wydobycia innej kopaliny - najczęściej piasku.
W 2020 r. rzeszowski RDOŚ otrzymał do uzgodnienia 11 spraw dotyczących wydobycia kopalin, z których 4 są w dalszym ciągu w realizacji. W przypadku pozostałych 7 wydano postanowienia uzgadniające lub też podtrzymano poprzednie postanowienie. Wnioski, których nie udało się zakończyć przed końcem ub.r., dotyczyły kontynuacji eksploatacji metodą odkrywkową części złoża piaskowca budowlanego Wola Komborska Działy Południe w Woli Komborskiej, wydobywania piasku ze złoża w miejscowości Rożniaty w gminie Padew Narodowa, wydobycia piasku ze złoża we wsi Dąbrówka Wisłocka w gminie Radomyśl Wielki oraz kopalni piasku Przędzel w Rudniku nad Sanem.
Znacznie więcej, bo 45 wniosków od przedsiębiorców rozpatrywał w 2020 r. rzeszowski RDOŚ w celu wydania opinii. Tu również ponad połowa postępowań dotyczyła eksploatacji piasku. Przedsiębiorcy wykazali zainteresowanie różnego rodzaju złożami pisków: zarówno piaskami wydmowymi, jak i złożami zawierającymi zarówno piasek, jak i żwir.
Spośród ubiegłorocznych wniosków zakwalifikowanych do tego, czy istnieje konieczność wydania oceny oddziaływania na środowisko, nie udało się przed końcem roku zakończyć m.in. postępowania dotyczącego kontynuacji eksploatacji surowców ilastych ze złoża Hadykówka w granicach złoża Hadykówka-1 w gminie Cmolas w powiecie kolbuszowskim.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uznała, że nie ma konieczności przeprowadzania opinii o oddziaływaniu inwestycji na środowisko w przypadku m.in. wniosków dotyczących kontynuacji eksploatacji piasku wydmowego ze złoża Wilcza Wola we wsi Wilcza Wola w gminie Dzikowiec czy też w sprawie budowy kopalni piasku Golce w gminie Jarocin. Zielone światło dostały też takie inwestycje, jak np. zwiększenie wydobycia iłów krakowieckich ze złoża Chmielów I w gminie Nowa Dęba czy też wydobycie metodą odkrywkową piasku ze żwirem ze złoża "Bielowy" w gminie Pilzno.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.