Dodatkowe 50 mln metrów sześc. gazu rocznie – to efekt prac wiertniczych, które Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeprowadziło na złożach Przemyśl, Mirocin i Kulno, udostępniając nieeksploatowane do tej pory struktury gazonośne - poinformowała spółka w komunikacie z 11 maja.
Jak poinformowali przedstawiciele PGNiG, sukcesem zakończyły się wiercenia prowadzone przez PGNiG w południowo-wschodniej Polsce w pierwszych miesiącach 2021 roku. Spółka wykonała tam cztery odwierty: dwa na złożu Przemyśl oraz po jednym na złożach Mirocin i Kulno. Ze wszystkich uzyskano przemysłowe ilości wysokometanowego gazu ziemnego.
– Dzięki nowym odwiertom sięgnęliśmy do wcześniej nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych w złożach Przemyśl i Mirocin. Sukces tych prac oznacza nie tylko zwiększenie krajowych zasobów wydobywalnych gazu ziemnego, ale potwierdza też nasze założenia co do możliwości rewitalizacji podkarpackich złóż. Wydobycie gazu ze złoża Przemyśl i Mirocin prowadzimy od 60 lat – dzięki udostępnieniu nowych zasobów będziemy mogli kontynuować tam eksploatację przez kolejne dekady – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
Przemyśl to największe złoże gazu ziemnego w Polsce. Pierwszy odwiert wykonano tu w 1958 roku. Pierwotnie zasoby złoża oceniono na 74 mld m sześc. gazu ziemnego, z czego 90 proc. zostało już wydobyte. Prace poszukiwawcze i rozpoznawcze prowadzone przez Spółkę pozwoliły jej jednak w ubiegłym roku udokumentować 3,3 mld m sześc. nowych zasobów gazu w złożu Przemyśl. Jest to podstawą do dalszych prac koncepcyjnych związanych z projektowaniem kolejnych odwiertów. Równolegle PGNiG podejmuje działania związane z zagospodarowaniem już wykonanych otworów.
Podobna sytuacja ma miejsce na złożu Mirocin eksploatowanym od 1962 roku. Jego zasoby zostały początkowo ocenione na 4,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Do tej pory z Mirocina wydobyto już 4,2 mld m sześc., ale nowe analizy wykazały możliwość istnienia w złożu wcześniej nieeksploatowanych poziomów gazonośnych o zasobności nawet 1 mld m sześc. W trakcie tegorocznych prac PGNiG wykorzystało już istniejący, ale nieprodukujący odwiert, aby dotrzeć do położonych głębiej horyzontów gazonośnych. Dzięki tym pracom nowe zasoby mogą być udostępnione szybciej i mniejszym kosztem niż w przypadku wiercenia zupełnie nowego otworu.
Na początku roku PGNiG wykonało również odwiert Kulno-2 w obrębie koncesji łącznej Leżajsk–Rudka–Sieniawa, który pozwolił na rozpoznanie kolejnych horyzontów gazonośnych złoża gazu ziemnego Kulno, odkrytego w 2018 roku. Szacuje się, że złoże Kulno może zawierać prawie 300 mln m sześć. zasobów wydobywalnych gazu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.