„Rozwój i radość” - to nowy projekt Bogdanki, w ramach którego spółka będzie wspierać podopiecznych domów dziecka i wychowanków rodzin zastępczych.
Domy dziecka znajdują się na liście partnerów społecznych spółki od wielu lat, jednak po raz pierwszy współpraca sięgać będzie tak wielu obszarów wsparcia.
„Chcemy, aby dzieci, które już na życiowym starcie napotkały na trudności determinujące ich przyszłe życie zawodowe czy rodzinne miały nasze wsparcie” - czytamy na stronie internetowej spółki.
Projekt ma uzupełniać pomoc, jaką otrzymują od innych instytucji i organizacji, a jednocześnie wspierać ich poczucie własnej wartości, możliwość pielęgnowania swoich pasji, zainteresowań.
„Rozwój i radość” to wsparcie podopiecznych domów dziecka, wsparcie wychowanków rodzin zastępczych z terenu powiatu łęczyńskiego, a także wsparcie pełnoletnich, usamodzielniających się wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych.
Współpraca opierać się będzie na dwóch modułach: Rozwój (nastawienie na edukację) oraz Radość (nastawienie na przeżywanie pozytywnych emocji). Zaproszeni do projektu partnerzy wybrali moduł odpowiedni dla siebie, analizując potrzeby swoich podopiecznych oraz to, czego nie obejmuje dofinansowanie, które otrzymują ze środków zewnętrznych.
W 2021 r. do projektu zaproszone zostały: Dom Dziecka w Kijanach, Dom Dziecka w Siedliszczu oraz Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie. Dodatkowo, w ścisłej współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, spółka wsparciem indywidualnym objęła 20. wychowanków rodzin zastępczych oraz 50. rodzin zastępczych w ramach działań integracyjnych.
Placówki w Kijanach i Siedliszczu wybrały moduł Radość. Jego celem jest niwelowanie różnic w dostępie do dóbr kultury czy rozrywki dzieci z domu dziecka, integracja z otoczeniem, kształtowanie postawy otwartości, śmiałości, doświadczanie nowych pozytywnych bodźców.
Placówka w Lublinie wybrała natomiast Rozwój. Celem tego modułu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci, motywowanie ich do osiągania lepszych wyników, przygotowanie do usamodzielnienia, pomoc w nabywaniu kompetencji przyszłości, rozwijanie indywidualnych zdolności lub niwelowanie braków edukacyjnych.
Istotnym elementem współpracy będzie planowane zaangażowanie Spółki w działania realizowane w ramach wolontariatu pracowniczego – zarówno w domach dziecka, jak i przy organizacji wyjazdów kulturalno-integracyjnych do okolicznych miejscowości, czy też organizacji spotkań i zajęć integracyjnych, rekreacyjnych na terenie placówek oraz PCPR w Łęcznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.