Bez rozgłosu minęła niedawno dziesiąta rocznica ostatniego przejazdu wąskotorowego pociągu służbowego do przewozu pracowników KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Pokopalniana linia kolejowa miała stać się atrakcją turystyczną Sosnowca, jednak miasto zrezygnowało z tych planów.
Kopalnia Węgla Kamiennego Kazimierz funkcjonowała w Sosnowcu, w dzielnicy Kazimierz Górniczy. Piasek podsadzkowy do podsadzania wyrobisk pobierała ze wschodniej części odkrywki Bór-Juliusz. Transport piasku przez dziesięciolecia odbywał się przy pomocy kolei wąskotorowej o szerokości toru 750 mm. Przypuszcza się, że jej początki sięgały 1905 r. Piętnaście lat później powstała pierwsza murowana hala parowozowni. W 1952 r. długość torów szlakowych wynosiła 16,6 km. Prócz tego na polu piaskowym istniała sieć torów eksploatacyjnych o długości 12 km.
KWK Kazimierz-Juliusz została zamknięta w 2015 r. Wcześniej, bo 29 kwietnia 2011 r., odbyła się ostatnie jazda pociągu służbowego do przewozu pracowników KWK Kazimierz-Juliusz po linii wąskotorowej. Po zamknięciu kopalni ważyły się losy jej obiektów, w tym linii wąskotorowej. Ostatecznie w listopadzie 2020 r. miasto Sosnowiec przejęło od SRK teren pokopalniany. Niedługo potem okazało się, że sosnowiecki samorząd stracił zainteresowanie pomysłem wskrzeszenia przewozów na linii wąskotorowej. Wydano na nią tym samym wyrok rozbiórki. Tabor miał zostać sprzedany w cenie złomu.
Chociaż kolej wąskotorowa kursująca w przeszłości pomiędzy szybami kopalni a polem piaskowym trafiła na złom, to ocalono przynajmniej część taboru podziemnego KWK Kazimierz-Juliusz. Wiosną br. podziemny tabor kolejowy sprzedany więc został przez SRK w cenie złomu. Kupiło go Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, wydając na ten cel kwotę około 20 tys. zł. Postanowiono bowiem, by lokomotywa z wagonikami i torami wzbogaciła zbiory Kopalni Ćwiczebnej, czyli podziemnej trasy turystycznej prowadzonej przez muzeum.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sosnowiecka rada miejska woli ścieżki rowerowe - w cenie autostrad ;)
Oczywiście to Była zła kopalnia niebylo metanu nie było tapan nie było wybuchów metanu kiepsko aa węgiel był dobry więc po co wydobywać skoro Rosjanie przywiozła pod dom