Stalowy koncern ArcelorMittal w I kwartale 2021 r. zanotował ożywienie popytu, na co przełożyło się na 6,5 proc. wzrostu wysyłek stali w stosunku do poprzedniego kwartału. Zysk netto był prawie dwa razy wyższy niż w IV kwartale 2020 r.
Jak podał ArcelorMittal w wynikach kwartalnych, wysyłki stali wzrosły z 15,5 do 16,5 mln ton, dochód operacyjny wyniósł 2,6 mld dol., w porównaniu do 2,0 mld dol. w poprzednim kwartale, a zysk netto 2,3 mld dol., wobec 1,2 mld dol w IV kw. 2020 r. EBITDA wyniosła 3,2 mld dol., wobec 1 mld dol. rok wcześniej i 1,7 mld dol. w poprzednim kwartale.
Zadłużenie brutto zmniejszyło się o 0,9 mld dol. do 11,4 mld dol.
Koncern podkreślił, że w I kwartale uszczegółowił plan dążenia do znaczącej redukcji emisji CO2 we Francji i Niemczech z zastosowaniem technologii redukcji rudy żelaza przy użyciu wodoru oraz pieca elektrycznego.
Dyrektor generalny ArcelorMittal Aditya Mittal ocenił, że I kwartał 2021 r. był dla koncernu najlepszym kwartałem od dekady. Utrzymują się korzystne tendencje rynkowe z czwartego kwartału ubiegłego roku, dlatego stopniowo uruchamiamy nasze instalacje wraz ze wzrostem popytu, szczególnie, że poziomy zapasów w całym łańcuchu dostaw są niskie - powiedział Mittal.
Jak wskazał, koncern kontynuował postęp na drodze od dekarbonizacji, m.in. wdrażając inicjatywę XCarbTM, która - jego zdaniem - jest pierwszym krokiem do stworzenia zapotrzebowania na stal o niskim śladzie węglowym. Docelowo pod marką XCarbTM firma zamierza połączyć wszystkie produkty o niskiej, obniżonej i zerowej emisji CO2 oraz inne inicjatywy i zielone technologie.
W Polsce ArcelorMittal ma sześć zakładów produkcyjnych: cztery huty, walcownię i koksownię. Zatrudnia w nich 11 tys. pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.