Światowe media górnicze szeroko komentują przemówienie prezesa Anglo American Marka Cutifaniego, jakie wygłosił on z okazji otwarcia tegorocznej wirtualnej konferencji Canadian Institute of Mining (CIM21 Virtual Convention EXPO May 3 – 6).
Trzeba zaznaczyć, że według najnowszych rankingów firm górniczych, zajmuje ona czwarte miejsce na świecie pod względem wielkości kapitału. Na 42 miejscu znajduje się KGHM Polska Miedź SA.
Jednakże w tej samej klasyfikacji pod względem wzrostu kapitału KGHM znajduje się na 7 miejscu, o jedno miejsce wyprzedzając wspomniany Anglo American. Dyrektor generalny tej firmy Mark Cutifani, jak odnotowują to media, nie przebierał w słowach na temat znaczenia górnictwa i wydobycia surowców mineralnych na świecie. Jego tezy zawarte w tym przemówieniu można streścić w kliku punktach.
1. Przy światowej populacji wynoszącej 7,6 miliarda, która wkrótce wzrośnie do 9 miliardów, „prosty fakt jest taki, że świat nie może przetrwać bez wydobycia i naszego wkładu, dosłownie w każdym aspekcie współczesnego życia”.
2. Krytyczne sektory, w tym energia, produkcja żywności, budownictwo, transport, infrastruktura odnawialnych źródeł energii i komunikacja, wszystkie opierają się na górnictwie „W rzeczywistości 45 proc. światowej działalności gospodarczej jest napędzane przez sektor wydobywczy”.
3. W porównaniu do wpływu na środowiskowego rolnictwa - które zajmuje 50 proc. ziemi nadającej się do zamieszkania na świecie - wydobycie zajmuje tylko 0,04 proc.
4. „Nawet przy całym naszym wkładzie ludzie postrzegają nas jako branżę, która zabiera więcej niż daje” - powiedział, zauważając, że przemysł górniczy ponosi za to pewną odpowiedzialność. „Jedną z rzeczy, których nie robimy dobrze jako branża, jest rozmawianie o tym, co robimy”.
5. Cutifani wezwał również górników, aby „poświęcili trochę czasu na zrozumienie naszej roli w społeczeństwie i upewnienie się, że tworzymy przyszłość, a nie stajemy się jej ofiarą”.
Nowość w tej ocenie zawarta jest w 4 i 5 punkcie i sprowadza się do potrzeby mobilizacji środowisk górniczych do szerszej prezentacji własnej roli, znaczenia i konieczności rozwoju, bez którego współczesna cywilizacja nie może istnieć. Przenosząc ten punkt widzenia na krajowe potrzeby widoczny jest brak obiektywnej informacji dotyczącej tego sektora, związanej z nowoczesnymi środkami przekazu, jak Internet, radio, telewizja, film, teatr, konkursy literackie i dziennikarskie, imprezy kulturowe, książki naukowe, popularne i przygodowe. To oczywiście wymaga funduszy. Pieniądze na ten cel muszą się znaleźć. Jeżeli ich nie będzie, to nasze górnictwo będzie zanikać, ze szkodą nie tylko dla Śląska, czy Dolnego Śląska. Będzie to ze szkoda dla każdego regionu, dla całego kraju i każdego z nas z osobna. Na świecie coraz więcej podnosi się głosów, że bez nowoczesnego górnictwa, nie może istnieć nowoczesny przemysł, nowoczesne społeczeństwo a szerzej nawet nowoczesne państwo.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.