Na początku maja odbył się pierwszy w tym roku przejazd pociągu specjalnego po torach Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Ze względów bezpieczeństwa, przejazd odbył się bez postojów na terenie kopalni i tym samym bez możliwości wykonywania fotografii składu na tle kopalnianych wyrobisk.
- Przejazd obejmował praktycznie całą sieć kopalni. Poza tym pociąg wjechał też ma bocznicę Huty Ganges. Sieć kolei kopalnianych jest rozległa, a przewozy są duże, więc trudno byłoby transportować surowiec samochodami, zaś taśmociągi na spore odległości byłyby drogie w budowie - mówi Kasper Fiszer, dziennikarz z Łodzi, uczestnik przejazdu.
Zorganizowany 1 maja 2021 r. przejazd odbywał się pociągiem motorowym Kolei Wielkopolskich, tzw. szynobusem. Dla miłośników kolei była to nie lada atrakcja. Poprzednio po części sieci klejowej konińskiej kopalni jeździły pociągi specjalne w czasie wizyty papieża Jana Pawła II w Licheniu w czerwcu 1999 r. Tym razem mniej osób niż wtedy miało okazję przejażdżki kopalnianymi torami, ze względu na obowiązujący limit zapełnienia wynoszący 50 proc. miejsc siedzących w pociągu.
Dodatkowo zniechęcać mógł też wymóg regulaminowy mówiący o braku jakichkolwiek postojów na terenie kopalni na fotografowanie.
- W Polsce to raczej rzadka sytuacja, na sieci PLK nie ma problemów z fotografowaniem. Natomiast w przypadku kolei zakładowych, szczególnie gdy ich właściciele uznają swoje linie za obiekty strategiczne, często brak fotostopów jest warunkiem organizacji przejazdu. Kilka lat temu podobne zasady dotyczyły wjazdu pociągu specjalnego do Rogowca. Co do przyjemności, to każdy uczestnik ma swoje cele, z pewnością część osób zainteresowanych na ogół imprezami kolejowymi tym razem zrezygnowała z tego powodu z uczestnictwa. Dla innych najistotniejsza jest sama podróż w niedostępne na ogół rejony - dodaje Kasper Fiszer.
Przejazdy pociągów specjalnych po niedostępnych w ruchu pasażerskich odcinkach torów organizowane są sporadycznie. Przykładowo w 2017 r. pociąg specjalny zawiózł miłośników kolei na teren KWK Budryk w Ornontowicach oraz do Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Pociągi specjalne uruchamiano też na początku XXI w. po sieci kolei piaskowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.