W czwartek, 29 kwietnia br. odbyło się, w formie wideokonferencji, 28. posiedzenie Zespołu porozumiewawczego ds. oceny eksploatacji górniczej pod terenami Miasta Piekary Śląskie - poinformowali w komunikacie z 30 kwietnia br. przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach
W spotkaniu, któremu przewodniczył Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach wzięli udział przedstawiciele: Urzędu Miasta Piekary Śląskie, Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Spółki Restrukturyzacji Kopalń Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji w Dąbrowie Górniczej i Oddział KWK „Piekary I” w Piekarach Śląskich, Węglokoksu Kraj w Piekarach Śląskich oraz zakładu górniczego KWK Bobrek-Piekary.
Przedstawiciele KWK Bobrek-Piekary omówili występowanie wstrząsów wysokoenergetycznych, generowanych w wyniku prowadzonej działalności górniczej. Następnie przedstawiono dane o zakresie dokonanej eksploatacji górniczej na ruchu Piekary, która została definitywnie zakończona z dniem 31 stycznia 2020 r. Omówiono również zakres rzeczowy i finansowy usuwania szkód górniczych w obiektach budowlanych.
W dalszej części przedstawiciele SRK, Oddział KWK „Piekary I”, przedstawili aktualny stan likwidacji zbędnej infrastruktury podziemnej i powierzchniowej zakładu oraz zamierzenia w tym zakresie na następne półrocze.
Z kolei przedstawiciel Spółki Restrukturyzacji Kopalń, omówili m.in. stan zaawansowania przedsięwzięcia polegającego na rekultywacji terenów zdegradowanych i uregulowania stosunków wodnych na terenie niecki bezodpływowej tzw. „Niecki Montometu” w Piekarach Śląskich. Jak podkreślił, na przedmiotowe zadanie, którego zaawansowanie wynosi ok. 50 proc., pozyskano środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ponad 16 mln zł.
Natomiast przedstawiciel Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich poinformował, że w ostatnim roku nie wpłynęły żadne interwencje od mieszkańców gminy, dotyczące szkód górniczych. Na jego wniosek omówiono stan rekultywacji zdegradowanych gruntów tzw. „trójkąta piekarskiego” oraz potrzebę remontu elementów wiaduktu w ciągu ul. Bednorza i Partyzantów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.