Pod względem powierzchni Jakucja wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej jest największą jednostką podziału terytorialnego na świecie. Nosi ona też nazwę Republiki Sacha. Jej powierzchnia wynosi 3078 tys. km kw.
Osią geograficzną i komunikacyjną tego terytorium jest rzeka Lena. Bierze ona swój początek od Jeziora Bajkał na południu do Morza Łaptiewów i Morza Wschodniosyberyjskiego na północy. Jej długość wynosi 4400 km, co daje jej 10 miejsce na świecie. Rozlewiska w górnym biegu osiągają szerokość ok. 30 km! Podczas pory letniej, trwającej tu ok. 4 miesięcy transport rzeczny odbywa się przy pomocy statków i barek. Zimą zamarzniętą rzeka jak autostradą jadą setki samochodów ciężarowych.
Obszar ten zamieszkuje ok.1 mln ludzi, z tego ok. jedna czwarta mieszka w stolicy - Jakucku. Centralna część tej krainy znana jest ze światowego bieguna zimna. 14 stycznia 2004 r. w wiosce Tomor niedaleko Jakucka termometr wskazał kolejny rekord zimna – minus 72,2 st. Celsjusza.
Republika Sacha posiada znaczną autonomię gospodarczą i kulturalną. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych republik FR przez zagranicznych inwestorów z Japonii, Chin, Mongolii, a nawet z USA. Jakucję często odwiedza pochodzący z tego kraju znany aktor Steven Seagal.
Dobrze wspominani są tu polscy zesłańcy, którzy po powstaniach listopadowym i styczniowym trafili do Jakucji. Szczególnie zasłużeni okazali się pierwsi badacze jakuckiej kultury: etnograf - Wacław Sieroszewski (1856-1945) i autor 13-tomowego pierwszego słownika Jakutów - Edward Piekarski (1858-1934). Polscy geolodzy: Aleksander Czekanowski (1863 – 1876) i Jan Czerski (1845-1892) zbadali górskie pasma północnej Jakucji, które od ich nazwisk nazwano Górami Czekanowskiego i Czerskiego.
Na terenie Jakucji położono wiele tablic i obelisków upamiętniających dzieło naszych rodaków. W święto 3 Maja delegacja władz Jakucji udaje się do konsulatu polskiego w Petersburgu, aby podziękować za wkład polskich zesłańców w rozwój tego kraju.
Pod względem geologicznym obszar Jakucji zbadany jest tylko fragmentarycznie. O jego dotychczasowym bogactwie surowcowym decydują cztery dotychczas kolejno udostępnione złoża złota, diamentów, węgla kamiennego oraz ropy i gazu ziemnego. Bogactwa naturalne są gigantyczne. Ponad 10 lat temu ich wartość oceniano na ok. 5 bln USD. Dzisiaj prawdopodobnie jest ona dwa razy większa.
Na terenie tym odkryto ponad 1500 różnego rodzaju złóż mineralnych surowców, w tym 150 kimberlitowych kominów zawierających diamenty, około 600 złóż złotonośnych, 44 złoża rud cyny i tyle samo węgla kamiennego, 34 złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, 26 złóż miki, 7 kamieni kolorowych, wiele złóż antymonu, zeolitów i apatytów.
Jakucja zajmuje czołowe miejsce w rosyjskiej polityce surowcowej, zapewniając w szczególności 100 proc. wydobycia antymonu Rosji, 98 proc. diamentów (25 proc. produkcji światowej) 40 proc. cyny i 24 procent złota (25 t rocznie).
Ten górniczy kraj Rosji, jest najbardziej sympatycznie nastawiony do Polski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.