Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej specjalizuje się głównie w zakresie drążenia i przebudowy wyrobisk. Realizuje również roboty wiertnicze pod kątem odmetanowania.
W kwietniu 2018 r. zakupiony został nowoczesny sprzęt, w tym wiertnica kierunkowa wraz z oprzyrządowaniem, silnikami wgłębnymi oraz urządzeniami pomiarowymi tzw. inklinometrami przeznaczonymi do kontroli trajektorii wykonywanych otworów. Dzięki współpracy z KGHM Polska Miedź przeszkolono na dole kopalni Rudna w Polkowicach pracowników i osoby dozoru ZGRI w zakresie obsługi wiertnicy, jak również technologii wykonywania wierceń kierunkowych.
- Nasz projekt związany jest z zastosowaniem technologii podziemnych wierceń kierunkowych w celu zapobiegania głównym obszarom ryzyka i eliminacji emisji gazów cieplarnianych. Podstawowym jego celem jest prezentacja zastosowania odwiertu kierunkowego o dużym zasięgu wykonanego nad eksploatowanymi pokładami węgla, jako nowatorskiej technologii odmetanowania w górnictwie ścianowym węgla. Chodzi o zademonstrowanie alternatywnej technologii odmetanowania, która nie znalazła do tej pory zastosowania w Europie. Technologia ta ma się przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i produktywności kopalń, zmniejszenia emisji metanu oraz kosztów ograniczania zagrożeń – wyjaśnia Krzysztof Kuczowicz, dyrektor ZGRI w Bieruniu.
Pionierski projekt ruszył przed niespełna rokiem i nikt się wówczas nie spodziewał, że przyniesie bardzo dobre rezultaty. Realizowany jest w kopalni Staszic-Wujek ruch Murcki-Staszic dla odmetanowania Ściany I-C w polu C na poziomie 900 m.
Okazało się, że średnia efektywność odmetanowania w całym okresie eksploatacji ściany I-C, wyniosła 71,4 proc. Średnie stężenie metanu w otworach kierunkowych nie spadało poniżej 88 proc.
Z kolei maksymalny strumień objętościowy metanu z otworów kierunkowych osiągnął wydatek 6,9 m sześc. metanu na minutę. To bardzo dobre wyniki. Niestety ograniczone możliwości stacji odmetanowania uniemożliwiły wykorzystanie większych otworów kierunkowych o średnicy 95 mm. Lecz co najważniejsze, udział w odmetanowaniu otworów kierunkowych w stosunku do otworów klasycznych wyniósł 70:30 proc.
Odmetanowanie górotworu jest najskuteczniejszym środkiem zwalczania zagrożenia metanowego, zapewniającym zmniejszenie wypływów metanu do przestrzeni roboczych oraz zapobieganie lub zmniejszenie objawów, takich jak np. wydmuchy, nagłe wyrzuty metanu i węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.