W środę, 28 kwietnia, rozpoczęło się kolejne spotkanie strony związkowej z delegacją rządową w sprawie umowy społecznej dla górnictwa. Jak zastrzegł Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, do uzgodnienia zostały już tylko „kropki i przecinki”, a parafowanie umowy ma się odbyć ok. godz. 14.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jak podkreślił przed rozpoczęciem rozmów Dominik Kolorz, do uzgodnienia zostały tylko „kropki i przecinki, reszta jest dogadana”. W ocenie związkowca rozmowy potrwają ok. czterech godzin, więc ok. godz. 14 umowa powinna zostać parafowana.
W rozmowie z dziennikarzami Kolorz zaznaczył, że trudno być zadowolonym z umowy.
- Przykłada się rękę do likwidacji najistotniejszej branży w historii Rzeczypospolitej. Zrobiliśmy to, co nas należało. Daliśmy największe zabezpieczenia pracownikom tej branży, oprzyrządowaliśmy transformację regionu. To też nie jest tak, że dzisiaj wszystko się kończy przy parafowaniu, czy potem przy podpisywaniu. Po pierwsze - będzie można wypić gorzką herbatę, jeżeli minister Soboń przyjedzie z notyfikacją Unii Europejskiej, a po drugie - czeka nas mnóstwo pracy, żeby tworzyć alternatywne, dobre jakościowo miejsca pracy w zamian za miejsca pracy w górnictwie. Po trzecie - jakkolwiek by to nie brzmiało, patrząc na to, co się dzieje na świecie, to nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć tego, co będzie za parę godzin, a co dopiero, co będzie za lat 20. Ja osobiście nie wykluczam sytuacji tego typu, że technologie energetyczne i nie tylko energetyczne na węglu już są dostępne, a jeszcze pójdą do przodu i że to wcale tak nie musi być, że ostatnia kopalnia będzie zlikwidowana w roku 2049 – powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Na pytanie o to, jakie związki zawodowe mają plan w przypadku, kiedy umowa nie zostanie notyfikowana przez Komisję Europejską, odparł krótko:
- Jeśli nie będzie notyfikacji, to Śląsk albo śmierć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.