Dokładnie 61 lat temu powstało Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeka, które należy do Grupy KGHM. Rok wcześniej rondo w Lubinie znajdujące się przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej otrzymało nazwę na cześć firmy. Przez ten czas zmieniło się ono nie do poznania.
Jak informuje PeBeKa, roboty wykonywano w godzinach nocnych. Zgodnie z projektem aranżacji, podłoże ronda zostało wzbogacone o 27 t czarnego, białego i czerwonego grysu, nawiązującego barwami do przemysłu miedziowego. Na centralnej części ronda zainstalowano logo PeBeKa wykonane z metalu, a całość, łącznie z miniaturą szybu, podświetlono. Rondo upiększono trawą ozdobną w trzech gatunkach oraz nasadzono 750 sztuk żonkili.
Inicjatywa nadania PeBeKa patronatu nad rondem wyszła od Zbigniewa Warczewskiego - społecznika, radnego miasta Lubina i prezesa Fundacji Palium, który w PeBeKa przepracował większość swojego życia i jak sam mówi oddał tej firmie serce. Lubińscy radni jednogłośnie przychylili się do jego wniosku ws. ronda.
- Nadanie nazwy naszej firmy rondu to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dzięki temu poczuliśmy, że wkład PeBeKa w historię miasta nie został zapomniany, a jego mieszkańcy doceniają trud i wysiłek codziennej pracy ludzi związanych z naszym przedsiębiorstwem - powiedział prezes PeBeKa Tomasz Rawecki.
Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa jest jedną z najstarszych spółek wchodzących w skład Grupy KGHM Polska Miedź, która od początku swojej działalności jest mocno zakorzeniona w regionie Zagłębia Miedziowego. Od PeBeKi, generalnego budowniczego kopalń KGHM, zaczęła się bogata historia polskiej miedzi.
Żółte żonkile, które pojawiły się na rondzie, zostały wybrane nieprzypadkowo. Gest ten ma podwójne symboliczne znaczenie. Kwiaty są znakiem odnowy i wiary w odrodzenie, a w kontekście pandemii, przez którą odwołane zostały wszystkie ubiegłoroczne uroczystości jubileuszowe, jest symbolem nadziei na powrót lepszych czasów. Dodatkowo kwiaty te w naszym regionie kojarzą się z Fundacją Palium i Zbigniewem Warczewskim, któremu w ten sposób firma podziękowała za niebanalny pomysł i zainicjowanie całego projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
#Czytelnik Naucz się czytać bo tu pisze Lubin a nie Lublin
W Lublinie KGHM haha dobre