Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek, 19 kwietnia, część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych poparła na poniedziałkowym posiedzeniu trzy spośród ośmiu poprawek zaproponowanych przez Senat.
- Popieramy poprawki nr 3, 6 i 7 - jedna jest legislacyjna, a dwie powodują mniejsze obciążenia - mówił podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Stwierdził, że pozostałe poprawki zaproponowane powodowałyby niestabilność systemu białych certyfikatów.
Pozytywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zmiany dotyczą m.in. częstotliwości informowania o rozliczeniach kosztów zakupu ciepła oraz o zużyciu ciepła. Zgodnie z poprawkami, informacje o rozliczeniach kosztów zarządca lub właściciel udostępnia nieodpłatnie nie rzadziej niż raz w roku. Z kolei właściciel lub zarządca budynku nieodpłatnie ma umożliwiać raz w miesiącu uzyskanie informacji o zużyciu ciepła.
Negatywnie komisja zaopiniowała m.in. senacką poprawkę powodującą, że przepisy usuwające obowiązek sporządzania krajowych planów działań dotyczących efektywności energetycznej wejdą w życie z zachowaniem standardowej vacatio legis.
Ustawa przewiduje oszczędności energii finalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,58 mln t oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r.
Nowela m.in. nakłada na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązek zamontowania do 1 stycznia 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu. Dostawcy ciepła i gazu mają też mieć obowiązek informowania odbiorcy o ilości gazu i ciepła zużytego w poprzednim roku, analogicznie do obowiązków dostawców energii elektrycznej.
Zmiany zakładają, że do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Wprowadza się możliwość rozliczania zobowiązań dotyczących oszczędności energii poprzez realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorców końcowych w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań.
Programy te będą mogły polegać np. na wymianie urządzeń lub instalacji służących do ogrzewania czy przyłączaniu odbiorców do sieci ciepłowniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.