Agencja Fitch Ratings utrzymała oceny ratingowe Gliwic i Chorzowa na dotychczasowym poziomie, perspektywę ratingów uznając za stabilną. Analizy agencji potwierdziły, że pandemia COVID-19 oraz zmiany podatkowe wpłynęły na wielkość dochodów miast, choć w różnym stopniu.
Jak podał Fitch w poniedziałkowych komunikatach, długoterminowe ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej utrzymano dla Gliwic na poziomie A-, a dla Chorzowa BBB-. Natomiast długoterminowy rating krajowy w przypadku Gliwic pozostał na poziomie AA+(pol), zaś dla Chorzowa A(pol). Perspektywa wszystkich ratingów jest stabilna.
Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienny pogląd Fitch, że wyniki operacyjne oraz wskaźniki długu Gliwic w średnim okresie pozostaną zbieżne z wynikami podmiotów z grupy porównawczej z ratingiem na poziomie A-, pomimo spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa - uznała agencja Fitch.
Jak przypomniano w analizie, w ostatnich latach dochody Gliwic nieustannie rosły w tempie średnio 9,7 proc. Stopa bezrobocia w mieście jest niższa od średniej krajowej, a poziom PKB na mieszkańca - wyższy.
W naszym scenariuszu ratingowym zakładamy, że w 2021 r. dochody z podatków dochodowych (PIT, CIT) będą rosły w tempie niższym niż w latach 2016-2020 w wyniku spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią, natomiast szybszego wzrostu oczekujemy w latach 2022-2023, jako efekt spodziewanego ożywienia gospodarczego - napisali eksperci agencji Fitch.
W ub. roku negatywny wpływ na dochody Gliwic miały decyzje władz centralnych w zakresie obniżenia stawek PIT, w wyniku których dochody z PIT spadły o 7,4 mln zł - do 327 mln zł. Ubytek we wpływach z PIT zrównoważyły wyższe dochody z podatku od nieruchomości, transferów oraz jednorazowy zwrot podatku VAT.
Pomimo pandemii, dochody operacyjne wzrosły w 2020 r. w stosunku do 2019 r. o 15,2 proc., czyli więcej niż wyniosła średnia z ostatnich pięciu lat - podano w opracowaniu. Dochody podatkowe w 2020 r. stanowiły prawie 36 proc. dochodów Gliwic ogółem i są one - jak podał Fitch - w sposób umiarkowany podatne na zmiany wynikające z przebiegu cyklu gospodarczego. Oznacza to, że dochody podatkowe nie spadły tak mocno jak spadek krajowego PKB.
Fitch zwraca uwagę na dobre zarządzanie finansami miasta ukierunkowane na skuteczne ograniczanie wzrostu wydatków operacyjnych. W latach 2016-2020 wydatki operacyjne Gliwic rosły w tempie zbliżonym do tempa wzrostu dochodów operacyjnych, co prowadziło do wysokiej nadwyżki operacyjnej, średnio na poziomie 15,4 proc. dochodów operacyjnych.
W 2020 r. władze Gliwic wdrożyły wiele oszczędności spowodowanych pandemią - były one związane np. z zamknięciem szkół, przedszkoli, odwołanymi imprezami kulturalnymi i sportowymi, niższymi opłatami za media, mniejszą ilością zakupionych usługi i towarów, a także niższymi wydatkami na wynagrodzenia i pochodne w miesiącach, w których fundusz ubezpieczeń społecznych pokrywał te wydatki. W efekcie udało się utrzymać nadwyżkę operacyjną na poziomie z 2019 roku.
Chorzów, którego ratingi również potwierdził w ostatnim czasie Fitch, utrzyma - jak podano w komunikacie - wskaźniki zadłużenia na poziomie odpowiadającym ratingowi BBB-, pomimo ciągłej presji na nadwyżkę operacyjną wynikającej z przedłużającej się pandemii koronawirusa i jej negatywnego wpływu na gospodarkę lokalną Chorzowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.