W piątek, 16 kwietnia, odbędzie się kolejne związkowo-rządowe spotkanie w sprawie umowy społecznej dla górnictwa. Niewykluczone, że stronom uda się wreszcie uzgodnić wszystkie sporne zapisy.
Strony bardzo wyraźnie zbliżyły się do porozumienia podczas wtorkowych, 13 kwietnia, negocjacji, które z powodu pandemii odbywały się w trybie online. Podczas rozmów osiągnięto porozumienie w sprawie jednego z kluczowych zapisów, dotyczących gwarancji zatrudnienia do emerytury dla górników. Strona rządowa zgodziła się, że gwarancje – tak jak wcześniej postulowała strona związkowa – będą zapisane ustawowo. Oznacza to, że górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli alokacja do innego zakładu nie będzie możliwa, będą mogli skorzystać z urlopu górniczego lub jednorazowej odprawy.
- Po blisko pięciogodzinnych rozmowach jeden z kluczowych elementów dotyczących gwarancji zatrudnienia do emerytury został uzgodniony. Gwarancje te będą zapisane w nowej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa łącznie z całym systemem osłon socjalnych. Myślę, że jest to jeden z najistotniejszych punktów, który został dzisiaj uzgodniony. Jest to również jeden z najistotniejszych punktów całej umowy społecznej – powiedział po zakończeniu rozmów Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Dogadywanie indeksacji
Jak wskazał Kolorz, wciąż pozostają do uzgodnienia rozbieżności dotyczące kwestii indeksacji wynagrodzeń oraz systemu notyfikacji umowy przez Komisję Europejską.
- Kluczowy element to kwestia zatrudnienia i to zostało uzgodnione, ale równie ważnym elementem są oczywiście wynagrodzenia, bo nikt sobie nie wyobraża sytuacji, że poziom wynagrodzeń będzie realnie z roku na rok spadał w górnictwie przez najbliższe 29 lat. Być może będzie takie ustalenie, że indeksacja będzie dotyczyła tylko pewnego okresu z tych 29 lat, ale myślę, że to wszystko jesteśmy w stanie dopiąć – wskazał związkowiec.
Rozbieżności dotyczące systemu notyfikacji wynikają natomiast z obaw strony związkowej, że Komisja Europejska nie zaakceptuje harmonogramu zamykania kopalń i zostanie on zmieniony podczas negocjacji w Brukseli.
- Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, że rząd będzie miał carte blanche, jeśli chodzi o ewentualny brak zgody Komisji Europejskiej na oś czasu, czyli na daty zamykania kopalń – argumentował Kolorz.
Kolejna tura negocjacji (również w trybie online) rozpocznie się w piątek o godz. 9. Zdaniem szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności w tym dniu możliwe jest „techniczne” uzgodnienie umowy.
- Myślę, że jeżeli w piątek te dwa elementy uda się ustalić, to będzie jakieś techniczne uzgodnienie dotyczące parafowania tego porozumienia, bo na pewno wszystkie ciała statutowe ze strony wszystkich związków zawodowych, które biorą udział w tych rozmowach, muszą wyrazić zgodę na podpisanie tej umowy – podkreślił Kolorz.
To już uzgodniono
Przypomnijmy, że obydwie strony już wcześniej przekazały, że pozostała część umowy społecznej została już uzgodniona. Jak zaznaczają przedstawiciele strony związkowej, rząd jednoznacznie potwierdził ustalony już we wrześniu minionego roku harmonogram zamykania kopalń, zgodnie z którym ostatnie kopalnie węgla energetycznego na Śląsku mają zakończyć wydobycie w 2049 r.
Kolejnym kluczowym elementem umowy – jak podkreślali związkowcy – jest część dotycząca inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, które mają zapewnić zapotrzebowanie na węgiel w momencie coraz mniejszego popytu na ten surowiec ze strony energetyki i ciepłownictwa. Chodzi m.in. o inwestycje w instalacje do zgazowywania węgla, niskoemisyjne bloki energetyczne w technologii IGCC, infrastrukturę do wychwytywania transportu i składowania dwutlenku węgla oraz zakłady do produkcji niskoemisyjnego paliwa węglowego. Zgodnie z zapisami umowy społecznej budowa tych instalacji ma się rozpocząć w 2022 r. i mają one zostać do użytku w 2029 roku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pracownicy firm muszą uzgodnić warunki odejścia z prezesem. PGG jest wlasnością skarbu państwa i wszystkie wypracowane pieniądze i podatki ,tam trafiają. W prywatnej firmie zarabia tylko firma więc każde uzgodnienie powinno być w ramach sp zoo. Czy można będzie przechodzić dobrowolnie na odprawy i urlopy z kopalni ,która jeszcze funkcjonuje?
Czy porozumienie też obejmie pracowników firm zewnętrznych, którzy robią to samo co górnicy i tak samo zagrożeni są zwolnieniem, a którym nie udało się załatwić pracy bezpośrednio w spółce skarbu państwa?
Czy biura wycieczkowe wylecą za bramy czy będą na wikcie podatnika?!
Czy umowa obejmuje też pracowników jsw??