Pod koniec 2022 r., lub najpóźniej po sezonie grzewczym 2022-2023, Grupa ČEZ wyłączy w Elektrowni Dětmarovice trzy bloki węglowe o łącznej mocy 600 MW. W ich miejsce CEZ zbuduje potężne jednostki kogeneracyjne, które zapewnią skojarzoną produkcję energii elektrycznej i ciepła z gazu. Pozwoli to energetykom na dalsze dostarczanie ciepła do Orlovej i Bohumina – informuje spółka.
W Dětmarovicach planowana jest budowa czterech bloków. Rozwiązanie jest zgodne ze strategią transformacji energetyki ogłoszoną przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu we wrześniu 2020 r.
Nowe jednostki umożliwią wspólną produkcję energii elektrycznej i ciepła. Sprawność konwersji energii przekroczyć ma 90 proc. Oznacza to oszczędności finansowe i znacznie mniejsza emisję zanieczyszczeń do środowiska. Jako paliwo wykorzystywany będzie gaz, który jest znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska źródłem energii niż węgiel.
- Europa zmierza w kierunku energii bezemisyjnej. Grupa ČEZ wykonała już duży krok w tym kierunku. W przeszłości ograniczyliśmy znacznie emisję szkodliwych substancji do środowiska, a w tym roku spodziewamy się dalszego spadku o ponad 12 proc. - powiedział Ladislav Štěpánek, członek zarządu ČEZ.
Od dwóch lat spółka ČEZ wyraźnie redukuje swoje źródła węglowe. Zamknięto elektrownię Prunéřov I (440 MW), dwa bloki w elektrowni Ledvice (220 MW), a także pierwszy blok w Dětmarovicach (200 MW). Przekształcono również elektrownię węglową w Ostrawie-Witkowicach (80 MW) na źródła gazowe. Ponadto spółka wyłączyła już z ruchu elektrownię Počerady. Do końca br. przestanie też produkować energię elektrownia na węgiel brunatny Mělník III (500 MW).
Restrukturyzacja energetycznego giganta pociągnie za sobą redukcje kadrowe. Firma zwolni w tym roku ok. 10 proc. pracowników, a kolejne odejścia będą miały miejsce w najbliższych latach.
Elektrownia Dětmarovice jest największą konwencjonalną elektrownią węglową w kraju morawsko-śląskim i na całych Morawach. Spala węgiel kamienny, z którego wytwarza energię elektryczną i ciepło, które dostarczane jest głównie do gospodarstw domowych i firm w Boguminie i Orlovej. Elektrownia zatrudnia 205 pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.