- W Polsce generalnie gleby nie są zanieczyszczone - uważa prof. dr hab. MAREK DREWNIK, dziekan Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wywiadzie udzielonym portalowi netTG.pl opowie, m.in., o wpływie przemysłu na stan gleb w Polsce, o zasobach węgla kamiennego i brunatnego, pokładach gazu łupkowego i rud miedzi.
- Jest pan kierownikiem Zakładu Gleboznawstwa i Geografii Gleb IGiGP UJ, wybitnym specjalistą z zakresu znajomości gleb. W jakim zakresie przemysł wpłynął na jakość naszych gleb?
- Zacznijmy od tego, że w Polsce generalnie gleby nie są zanieczyszczone. Potwierdziły to zakrojone na bardzo dużą skalę badania przeprowadzone pod kierunkiem prof. H. Terelaka, które pokazały, że ponad 95 proc. powierzchni gleb uprawnych nie wykazuje podwyższonej zawartości ołowiu, cynku i kadmu.
Znacznie słabiej jest rozpoznany stan gleb pod względem innych zanieczyszczeń, w tym związków organicznych, jednak są mocne podstawy do uznania, że gleby uprawne w Polsce są czyste. Oczywiście to generalne stwierdzenie nie oznacza, że wszędzie jest świetnie. Stwierdzono na przykład duże zanieczyszczenie gleb metalami ciężkimi w okolicy hut miedzi Legnica i Głogów czy w rejonie hut cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim. Jednak najczęściej nie są to obszary wykorzystywane jako pola uprawne i dlatego nie są poważnym zagrożeniem.
Innym ciekawym przykładem jest lokalna alkalizacja gleb pyłem w sąsiedztwie cementowni, zakwaszenie gleb w sąsiedztwie zakładów azotowych czy zasolenie gleb w sąsiedztwie zakładów sodowych.
Ostatecznie można to podsumować w ten sposób, że istotny wpływ przemysłu na gleby ma miejsce lokalnie i dlatego należy koniecznie prowadzić regularne badania montoringowe, gdyż to naprawdę wpływa na zdrowie człowieka. Żeby mieć pełny obraz sytuacji, to należy dodać, że przemysł wpływa też korzystnie na gleby. Po prostu dostarcza nawozów mineralnych, które są niezbędnym uzupełnienie makro- i mikroelementów w glebach uprawnych. Bez tego traciłyby one na jakości i na pewno nie produkowalibyśmy tyle żywności, ile produkujemy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.