Bezpieczeństwo górniczych załóg to cel nadrzędny. W tym też kierunku podążają innowacje stosowane w polskim górnictwie węgla kamiennego. Może pochwalić się nimi m.in. ruch Marcel kopalni ROW, gdzie w eksploatowanych ścianach standardowe sekcje obudowy zmechanizowanej doposażono w urządzenia stojakowo-podporowe typu Pegaz II, służące do zabudowy jej wlotu. To zwiększyło znacznie ich funkcjonalność.
W eksploatowanych ścianach standardowe sekcje obudowy zmechanizowanej doposażono w urządzenia stojakowo-podporowe typu Pegaz II, służące do zabudowy jej wlotu. To zwiększyło znacznie ich funkcjonalność.
- To nie jest jakaś specjalna nowość. Po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z Urządzeniem stojakowo – podporowym typu Pegaz II w 2014 r. Podobne rozwiązania były wcześniej na innych kopalniach. W ostatnim czasie zakupiono obudowę skrzyżowań typu FRS 17/37, którą wykorzystujemy na skrzyżowaniu chodników podścianowych ze ścianą. Rozwiązanie to w połączeniu z stosowanym już wcześniej urządzeniem stojakowo – podporowym typu Pegaz II daje bardzo dobre rezultaty, zwiększa bezpieczeństwo pracy i jej efektywność.
Generuje przy okazji oszczędności wynikające z redukcji pracowników kierowanych do wykonywania zadań przy zabudowie skrzyżowań. Można ich teraz skierować na inne fronty robót.
Rozwiązanie ma także wpływ na zakres wzmocnienia chodników w rejonie skrzyżowań ze ścianą oraz zmniejszenie zużycia materiałów typu drewno, złącza i prostki stalowe - wyjaśnia Aleksander Tomiczek, kierownik robót górniczych w ruchu Marcel kopalni ROW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.