Skuteczność obowiązującej w woj. śląskim uchwały antysmogowej będzie można analizować po 1 stycznia 2022 r., kiedy przypada przewidziany uchwała pierwszy termin wymiany najstarszych instalacji grzewczych - przekazał w czwartek, 1 kwietnia, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
To fragment informacji przygotowanej przez urząd kilka dni po przekazaniu marszałkowi woj. śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu petycji 12 organizacji zajmujących się walką o czyste powietrze o bardziej ambitną walkę ze smogiem.
W woj. śląskim od 2017 r. obowiązuje regionalna uchwała antysmogowa, zgodnie z którą m.in. do końca 2021 r. należy w tym regionie zlikwidować piece używane powyżej 10 lat.
Jak napisali aktywiści ekologiczni w przekazanej w poniedziałek marszałkowi petycji, w całym regionie nadal dymi ponad 500 tys. przestarzałych kotłów, a ich wymiana postępuje zbyt wolno.
Realizacja uchwały antysmogowej posunęła się przez ostatnie trzy lata do przodu, ale był to ruch ociężały, mało ambitny. Podczas gdy co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 46 tysięcy osób z powodu smogu, a organizacje społeczne bezustannie przypominają o potrzebie przyspieszenia działań, samorząd regionalny pozoruje działania na rzecz ochrony powietrza - brzmi wstęp do petycji.
Dalsza jej część postuluje m.in. rozpoczęcie prac nad nowelizacją uchwały antysmogowej, zakładającą skrócenie terminów wejścia w życie ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, a także podniesienie celów redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych z sektora komunalno-bytowego, określonych w Programie ochrony powietrza dla woj. śląskiego (przyjętym przez sejmik w czerwcu ub. roku).
Ponadto organizacje m.in. oczekują wprowadzenia zakazu instalowania kotłów na węgiel w nowych budynkach, wprowadzenia obszarowych zakazów stosowania paliw stałych oraz głęboką termomodernizację (pasywizację) budynków na Śląsku - poprzedzającą lub równoległą do wymiany ogrzewania na oparte o technologie pomp ciepła i fotowoltaiki.
Samorząd województwa zawiódł obywateli, którzy domagają się ambitnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. () Oczekujemy, że działania samorządu woj. śląskiego doprowadzą do braku występowania przekroczeń poziomów dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w 2027 r. - napisali autorzy petycji.
W czwartek rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka rozesłał dziennikarzom obszerną informację, w której wymienił działania na rzecz poprawy jakości powietrza przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego 2014-2020, nawiązał programów i działań województwa w tym zakresie i przypomniał przyjęte w ub. roku dokumenty planistyczne: Program ochrony powietrza i Strategię Rozwoju Województwa Śląskie 2030.
Ponadto rzecznik urzędu marszałkowskiego podał, że w ramach konsultacji Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 zarząd województwa stara się o dodatkowe 1,2 mld euro z funduszy UE na walkę z niską emisją. Środki pozwoliłaby samorządom dofinansować wymianę źródeł ciepła u mieszkańców - uściślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.