Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały z sześcioma wykonawcami umowy na świadczenie usługi DSR Interwencyjnej Redukcji Poboru. Polega ona na dobrowolnym i czasowym zmniejszeniu poboru mocy przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej na polecenie operatora systemu przesyłowego w zamian za wynagrodzenie - poinformowały PSE w czwartkowym, 1 kwietnia, komunikacie.
Umowy, które mają obowiązywać od pierwszego kwietnia tego roku do 31 marca roku 2022, podpisano ze spółkami CMC Poland Sp. z o.o., Enel X Polska Sp. z o.o., Enspirion Sp. z o.o., Lerta S.A., Polenergia Obrót S.A. oraz Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.
Jak informują PSE, Interwencyjna Redukcja Poboru to jeden ze środków zaradczych (obok pomocy międzyoperatorskiej i rynku mocy) stosowanych przez operatora systemu przesyłowego do zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE).
Usługa polega na dobrowolnym i czasowym zmniejszeniu poboru mocy przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej na polecenie operatora systemu przesyłowego w zamian za wynagrodzenie. Usługa przyczyni się do zachowania stabilności w KSE w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji bilansowej, w szczególności w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Korzyści dla dostawców to także możliwość uzyskania wynagrodzenia za świadczenie usługi DSR poza rynkiem mocy oraz rynkiem bilansującym, racjonalizacja indywidualnych kosztów energii elektrycznej, czy udział w rozwoju innowacyjnych produktów na rynku energii elektrycznej.Usługę IRP może świadczyć każdy odbiorca przyłączony do sieci elektroenergetycznej, który został pozytywnie zweryfikowany przez operatora i ma aktywny odpowiedni certyfikat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.